Browar Profesja będzie produkować odtworzone kultowe wrocławskie piwo Odra

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Powstały w 2015 r. z inicjatywy miłośników piwa i doświadczonych piwowarów domowych Wrocławski Browar Profesja dał się poznać jako producent chętnie kupowanych piw. Po zmianie właściciela (teraz należy do Mazurskiej Manufaktury S.A.) nie przestaje zaskakiwać konsumentów – wskrzesił lokalną markę piwa Odra.

Piwo Odra było niegdyś warzone we wrocławskim Browarze Mieszczańskim, który po ponad 100-letniej historii zakończył działalność w 1996 roku. Wskrzeszenie historycznej marki, którą z pewnością pamiętają starsi mieszkańcy Wrocławia, stało się możliwe dzięki objęciu 100 proc. udziałów Browaru Profesja przez Mazurską Manufakturę SA, która równocześnie odkupiła prawa do marki Odra. Odtworzenie historycznej receptury i rozpoczęcie warzenia we wrocławskich zakładach jest naturalną konsekwencją zapowiedzi nowego właściciela, który pragnie budować silną pozycję producenta piw na rynku lokalnym poprzez reaktywację znanych, regionalnych marek.

– Cztery miesiące po rozpoczęciu współpracy z Browarem Profesja mogę już z pełnym przekonaniem ogłosić, że rewitalizacja lokalnego piwa Odra stała się faktem. Wszystko, od odtworzenia receptury, przez doposażenie zakładu, po pierwsze warzenie, dokonało się w ekspresowym tempie. Cały zakład, w tym nasi piwowarzy stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu wrocławianie odzyskali lokalną markę jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Nam pozostaje ruszyć z produkcją na pełnych obrotach – mówi Jakub Gromek, prezes Mazurskiej Manufaktury S.A.

Idzie wiosna więc czas na Märzenbier
Zakład zrealizował właśnie pierwszy rozlew piwa. Na sam początek rozlane zostało piwo Odra Pils oraz Odra Marcowe. Pierwsze partie zostaną rozdystrybuowane do lokalnych sklepów oraz ogólnopolskich sieci handlowych na regionalne akcje promocyjne. W planach jest również trzecia wersja Odra Special.
W listopadzie 2021 roku, 100 proc. udziałów spółki objęła Mazurska Manufaktura S.A. Przedstawiciele Mazurskiej Manufaktury podkreślali wówczas, że przejęcie Browaru Profesja to dla Spółki przede wszystkim okazja do rozwoju atrakcyjnego segmentu piw kraftowych. Niezależnie, poza produkcją lokalnego piwa Odra, specjalizacją wrocławskiego zakładu stanie się również produkcja piw bezalkoholowych lokalnych marek, należących do spółki Mazurska Manufaktura SA, w tym m.in.: Jurand, Krak oraz Bractwo.

Mazurska Manufaktura SA otwiera Muzeum Browarów Nie.Zapomnianych

Po odkupieniu praw do 11 historycznych lokalnych marek, Mazurska Manufaktura zapowiedziała projekt „Muzeum Browarów Nie.Zapomnianych”. Wystawa będzie poświęcona historycznym browarom i markom, których lokalna produkcja została wskrzeszona. Otwarcie muzeum zapowiedziano na czerwiec bieżącego roku w zakładach w Szczytnie.
W związku z tym, Browar Profesja prosi lokalnych mieszkańców o wsparcie w aranżacji wystawy poświęconej browarowi Odra. Szczegóły dostępne na http://browaryniezapomniane.pl/ oraz na fanpage na Facebooku o nazwie Browary Nie.Zapomniane

Materiały Prasowe