Zielone rozwiązania wprowadzane do tkanki miejskiej to już nie tylko kwestia estetyczna, ale i rozwiązanie wpływające na zrównoważony rozwój miasta. Zielone tarasy czy ogrody wertykalne są uznawane za innowacje na całym świecie i pojawiają się także w Polsce. Sprawdź, jak wybierając odpowiednie mieszkania we Wrocławiu, możesz mieć wpływ na tworzenie estetycznych i zrównoważonych przestrzeni miejskich.
Zielone rozwiązania w miastach – dlaczego to takie istotne?
Rozwój cywilizacji jest postrzegany jako zjawisko pożądane, które wpływa na dobrostan obecnych i przyszłych pokoleń. Obok pozytywów rozwój cywilizacyjny ma jednak także swoje ciemne strony. Kosztem wzrostu gospodarczego jest negatywny wpływ przemian na środowisko. Wiele mówi się o kwaśnych deszczach, smogu czy efekcie cieplarnianym. Intensywność tych zjawisk jest powiązana ze stopniem urbanizacji danego regionu.
Według statystyk już ponad połowa populacji na świecie mieszka w miastach, a w kolejnych latach ta tendencja ma się pogłębiać i do 2050 aż 70% światowej ludności może zamieszkiwać ośrodki miejskie. Równocześnie według raportu dotyczącego zmian klimatycznych przygotowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu miasta są odpowiedzialne za ponad 70% emisji dwutlenku węgla. Jednym z pomysłów na przeciwdziałanie negatywnej tendencji jest wprowadzanie do miast zielonych tarasów oraz ogrodów wertykalnych.
Ogrody wertykalne – czym są i jakie mają znaczenie?
Nowoczesne mieszkania coraz częściej wyposażone są w rozwiązania proekologiczne takie jak ogrody wertykalne. To tak zwane “żywe ściany”, czyli ogrody na powierzchniach pionowych pozwalające wprowadzać zieleń nawet do miejsc nieoczywistych. Pierwsze rozwiązania tego typu powstały już w latach 90, a ich inicjatorem był francuski botanik Patrick Blanc. Nim jednak rozwiązanie otrzymało swoją współczesną wersję, za pierwsze ogrody wertykalne można również traktować np. pnącza winorośli obrastające zewnętrzne ściany pergoli czy budynków.
Pionowe ogrody mają tę zaletę, że mogą być wprowadzane w miejscach, w których brakuje przestrzeni na tradycyjny ogród. To namiastka natury wśród zatłoczonych budynków, która przyciąga wzrok i sprawia, że okolica staje się piękniejsza. Zwłaszcza że ogrody wertykalne mogą być tworzone nie tylko na zewnątrz, ale i w środku budynków. Tworząc ogród tego typu, należy mieć na uwadze dobro roślin – czy w danej przestrzeni jest wystarczający dostęp do światła naturalnego i nie ma zbyt wielu przewiewów. Zaletą ogrodów wertykalnych jest nawadnianie powietrza zwłaszcza w okresie grzewczym, aspekt wizualny oraz minimalizowanie negatywnego wpływu nadmiaru dwutlenku węgla w powietrzu.
Czym są zielone tarasy?
Drugim rozwiązaniem pozwalającym wprowadzić zieleń do przestrzeni miejskiej są zielone dachy zwane także zielonymi tarasami. Polegają one na obsadzeniu roślinnością otwartej przestrzeni na stropie obiektu budowlanego. Pierwsze takie ogrody powstały jeszcze przed naszą erą w Mezopotamii – warto wspomnieć chociażby o słynnych wiszących ogrodach królowej Semiramidy z Babilonu.
Współcześnie budowa zielonych tarasów niesie za sobą sporo korzyści ekologicznych. Pozwala to redukować emisję szkodliwych substancji – roślinność na tarasie korzysta z dwutlenku węgla do procesu fotosyntezy, tworząc tym samym cenny tlen. Według badań National Research Council of Canada już zaledwie metr kwadratowy zielonego tarasu pochłania aż 5 kilogramów dwutlenku węgla rocznie. Inne korzyści wynikające z zastosowania tego rozwiązanie to także retencja wody opadowej – zielone dachy mogą zatrzymać od 50% do nawet 95% wody opadowej, co minimalizuje ryzyko podtopień. Pomagają także ograniczać efekt wyspy ciepła, bo rośliny na dachu pochłaniając promienie słoneczne, pozwalają obniżyć temperaturę powietrza i przestrzeni.
Dzięki zielonym tarasom oczyszczana jest również woda deszczowa, wychwytywane są szkodliwe substancje oraz zwiększa się bioróżnorodność. A to nie wszystko, bo zielone tarasy i ogrody wertykalne to także rozwiązanie atrakcyjne wizualnie, które wpływają na estetykę nieruchomości.
Wrocław rynek pierwotny, czyli oferta wrocławskich mieszkań przyjaznych naturze
Szukasz mieszkania i interesują Cię nie tylko nowe mieszkania we Wrocławiu, ale i nowoczesne, w których stosowane są proekologiczne rozwiązania? Na szczęście wrocławski rynek nieruchomości stosuje już przyszłościowe opcje takie jak zielone tarasy czy ogrody wertykalne, dlatego inwestycje mieszkaniowe mogą być we Wrocławiu zgodne z prośrodowiskowym duchem czasu.
Komfortowe mieszkania w ramach inwestycji Braniborska 10 to funkcjonalne lokale mieszkalne wyposażone we wszelkie niezbędne udogodnienia. Przestronne mieszkanie zakupione na wrocławskim Szczepinie (dostępne są lokale do 130 metrów kwadratowych) to nie wszystko. Braniborska 10 to wcześniej wspomniane ogrody wertykalne i zielone tarasy w częściach wspólnych nieruchomości, podlewanie zieleni ze zbiorników retencyjnych na deszczówkę oraz aż 446 miejsc dla rowerów (czyli po 1 dla każdego mieszkania) zlokalizowanych w przestrzeni garaży podziemnych oraz w rowerowniach.
Możesz mieć pewność, że wybierając mieszkanie w inwestycji Braniborska 10, zyskasz nie tylko funkcjonalne miejsce w centrum miasta z dostępem do szerokiej infrastruktury miejskiej, ale i przestrzeń kreowaną z troską o środowisko. Zapisz się już teraz, by w pierwszej kolejności dowiedzieć się o starcie sprzedaży!