Wrocławskie osiedle Oporów – powstaje park kieszonkowy w kolorach PPG

created by dji camera
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na Wrocławskim Oporowie startuje projekt PPG Colorful Comunities®, w ramach którego pracownicy firmy PPG, wspólnie z organizacjami pozarządowymi oraz lokalną społecznością, nadają barwy miejscowościom, w których działa firma. W tegorocznej, czwartej już edycji programu, we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Oporowa, we Wrocławiu stworzony zostanie jeden z pierwszych tak zwanych parków kieszonkowych. Ten eksperymentalny projekt, który powstanie przy siedzibie Rady Osiedla Oporów pozwoli na powstanie miejsca pełnego barw i przyjaznego mieszkańcom.

Park Kieszonkowy na Oporowie dzięki współpracy mieszkańców, uczelni i władz miasta

Park kieszonkowy to niewielka (do 5 000 m2) zielona przestrzeń usytuowana w mieście, często między budynkami mieszkalnymi. „Kieszonki” mają umożliwiać mieszkańcom rekreację i wypoczynek wśród przyrody. To miejsce, gdzie można odpocząć od miasta, odbyć krótki spacer lub posiedzieć na ławce w towarzystwie sąsiadów. Pełnią funkcję integracyjną, a dodatkowo podnoszą estetykę przestrzeni. Parki kieszonkowe zaczęły powstawać w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a za pierwszy tego typu projekt uważa się Paley Park w Nowym Jorku.

Parki kieszonkowe we Wrocławiu

We Wrocławiu parki kieszonkowego zaczęły pojawiać się w ubiegłym roku.

Pomysł stworzenia parku kieszonkowego na Oporowie powstał z inicjatywy Sebastiana Lorenca, wywodzącego się z osiedla radnego osiedlowego oraz wiceprezydenta Wrocławia.

– Pod koniec zeszłego roku, wraz ze studentami Zakładu Kształtowania Środowiska Politechniki Wrocławskiej, mieliśmy okazję do praktycznego wykorzystania naszej wiedzy. Udało się nam zrealizować Park Mamuta, który został bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców zarówno Oporowa, jak i Wrocławia. W zanadrzu mieliśmy również projekt parku kieszonkowego. Po ubiegłorocznym szczycie klimatycznym w Katowicach, pan Sebastian Lorenc zasugerował nam stworzenie takiego parku. Odbyliśmy konsultacje z mieszkańcami osiedla, badając ich potrzeby i wyobrażenia o tym miejscu, a do opracowania koncepcji włączyliśmy studentów. – mówi Alina Drapella-Hermansdorfer, Kierownik Zakładu Kształtowania Środowiska Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, która nadzorowała projekt.

Do współpracy przy projekcie parku kieszonkowego nieprzypadkowo zaproszono Towarzystwo Przyjaciół Oporowa. Oporów, osiedle willowe Wrocławia, aktualnie jest jednym z bardziej kameralnych i spokojnych miejsc w mieście, z którego korzysta nie tylko społeczność lokalna, ale przez wzgląd na atrakcyjną lokalizację, również mieszkańcy innych dzielnic. Co więcej, tworzy go niesamowita społeczność ludzi zaangażowanych w jej dalszą transformację.

– Towarzystwo Przyjaciół Oporowa działa na rzecz lokalnej społeczności oraz lokalnej przestrzeni. Bardzo istotne jest dla nas podniesienie estetyki miasta i dodanie mu nowych barw. PPG Colorful Communities to inicjatywa bliska naszym wartościom, ponieważ zachęca do zaangażowania i wzięcia spraw w swoje ręce. Dzięki temu, wszyscy mamy okazję do unowocześniania i zmieniania przestrzeni wokół nas. – podkreśla Dobrosława Binkowska, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Oporowa we Wrocławiu.

Etapy prac
Prace przy tworzeniu parku kieszonkowego na Oporowie podzielono na kilka etapów. Pierwszy polegał na przeprowadzeniu wizji lokalnej miejsca z uwzględnieniem możliwości aranżacyjnych przestrzeni oraz konsultacji z mieszkańcami. Kolejny etap, który zaczął się w sierpniu, dotyczył już tworzenia samego parku – uporządkowania przestrzeni, wytyczenia alejek, zasadzenia roślin, zapewnienia odpowiedniej ilości ławek, czy koszy na odpady. Ta najbardziej wymagająca część prac odbywa się przy udziale wolontariuszy PPG i mieszkańców osiedla. Ostatnim etapem będzie oddanie parku do użytku lokalnej społeczności oraz objęcie nadzoru nad jego funkcjonowaniem przez Towarzystwo Przyjaciół Oporowa. Wszystkim zaangażowanym partnerom zależy na tym, żeby wrósł on w krajobraz osiedla i miał pozytywny wpływ na jego funkcjonowanie oraz życie jego mieszkańców.

Chronimy i upiększamy świat
Dla PPG, światowego lidera produkcji farb, lakierów i materiałów specjalnych, z 1. miejscem w rankingu firm branży chemicznej magazynu Fortune, działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu stanowią jeden z priorytetów. Firma angażuje się w projekty na rzecz społeczności lokalnych w miejscowościach, w których znajdują się biura i fabryki firmy, wprowadzając w życie swoje hasło: WE PROTECT AND BEAUTIFY THE WORLD™ („Chronimy i upiększamy świat”).

Globalny program PPG Colorful Communities jest organizowany od 2015 roku. Inspiracją do jego stworzenia była siła oddziaływania kolorów. Mogą one zmienić sposób, w jaki ludzie odbierają swoje otoczenie oraz wpływają na ich samopoczucie. Dlatego ideą przedsięwzięcia jest tworzenie na całym świecie wyjątkowych, kolorowych miejsc przy wykorzystaniu produktów PPG. W ramach akcji PPG Colorful Communities do 2019 roku zrealizowano już 235 projektów w 36 krajach na całym świecie.

– Wierzymy, że kolor ma głęboki wpływ na nasze życie i emocje. Odgrywa ważną rolę
w przestrzeni wokół nas. Jako firma, chcemy poprawiać infrastrukturę osiedli i miast, tak by ich mieszkańcy mogli żyć w bardziej kolorowym, przyjaznym i piękniejszym otoczeniu. Dlatego po raz czwarty, wspólnie z naszymi pracownikami oraz partnerami, angażujemy się w akcję PPG Colorful Communities i liczymy, że park kieszonkowy przyniesie mieszkańcom Oporowa wiele radości i pozytywnej energii. – powiedział Grzegorz Koźmiński, Menedżer ds. Komunikacji PPG.

Program Colorful Communities, flagowa inicjatywa PPG wspierająca społeczności lokalne, ma na celu chronienie i upiększanie okolic biur i zakładów PPG na całym świecie. Za sprawą programu Colorful Communities, wolontariusze PPG poświęcają swój czas i używając produktów firmy przekształcają lokalne społeczności – od malowania sal lekcyjnych, przez nadawanie kolorów oddziałom położniczym, aż po renowację placów zabaw. Od 2015 roku PPG ukończyło ponad 235 projektów Colorful Communities, które objęły swym zasięgiem więcej niż 5,3 miliona osób w 36 krajach.

Celem działania PPG na rzecz lokalnych społeczności, a także celem Fundacji PPG jest wnoszenie kolorów w okolice miejsc, w których działamy na całym świecie. W 2018 roku firma przeznaczyła ponad 9 milionów USD na wspieranie setek organizacji w 28 krajach. Inwestując w projekty edukacyjne PPG przyczynia się do wzrostu umiejętności wykwalifikowanych pracowników i rozwoju przyszłych innowatorów w obszarach związanych z produkcją i tworzeniem materiałów do pokrywania powierzchni. Dodatkowo umożliwia swoim pracownikom zwiększenie ich zaangażowania w sprawy, które są dla nich ważne. PPG robi to poprzez wsparcie ich działalności wolontariackiej i organizowanych przez nich zbiórek na cele charytatywne.

PPG: WE PROTECT AND BEAUTIFY THE WORLD™
W PPG codziennie opracowujemy i oferujemy farby, powłoki oraz inne produkty, którym klienci ufają już od ponad 135 lat. Dzięki poświęceniu, kreatywności i bliskiej współpracy, jesteśmy w stanie sprostać największym wyzwaniom, jednocześnie wyznaczając właściwy kierunek dalszego rozwoju naszej innowacyjnej oferty. Główna siedziba PPG znajduje się w Pittsburghu, a nasze oddziały są w 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku firma zanotowała przychód netto w wysokości 15,4 mld USD. Wspieramy klientów z branży budowlanej, konsumenckiej, przemysłowej, transportowej oraz z rynków pochodnych.