Fotografie Tadeusza Wańskiego 1930-1957 w Muzeum Miejskim

  Click to rate this post!
  [Total: 0 Average: 0]

  Fundacja Positive Image oraz Muzeum Miejskie Wrocławia mają przyjemność zaprosić na wystawę Tadeusz Wański. Fotografie 1930- 1957 Ze Zbiorów Rodziny Artysty.

  Tadeusz Wański urodził się w 1894 roku Środzie Wielkopolskiej. Z zawodu handlowiec, od 1923r. działał w Poznaniu jako fotoamator. W 1926r. został członkiem Towarzystwa Miłośników Fotografii w Poznaniu, a w 1930 jego prezesem. Był również najmłodszym członkiem Kapituły Seniorów Fotoklubu Polskiego. Od 1947 roku należał do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Razem z Tadeuszem Cyprianem i Bolesławem Gardulskim założył ugrupowanie “Trójlistek”.

  Prace Tadeusza Wańskiego – jednego z najwybitniejszych fotografików polskich XX wieku, członka legendarnego “Trójlistka” genialnego piktorialisty można oglądać od dzisiaj (3 września) w Muzeum Miejskim Wrocławia.

  Po ekspozycjach w Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy oraz Muzeum Częstochowskim – czwarta odsłona prezentacji twórczości Tadeusza Wańskiego- 84 oryginały fotograficzne ze zbiorów Rodziny Artysty.

  Podczas wystawy będzie można zobaczyć unikalne, nie prezentowane od 70 lat fotografie, kompozycje z udziałem rodziny, 28 fotografii z wystawy poświęconej jego podróży do Jugosławii, ponadto najsłynniejsze fotografie np. “Zaczarowany zamek”, “Ave Maria”, “Na karczowisku”, “Powrót” oraz fotografie Warszawy, Krakowa,Sopotu i pejzaże liryczne. Uzupełnia to część dokumentalna poświęcona związkom artysty z Gdynią, gdzie niegdyś był właścicielem palarni kawy i sklepu kolonialnego.

  Jest to pierwsza prezentacja zbiorów Rodziny Artysty od 50 lat. w tym roku mija 50-ta rocznica śmierci fotografa. Każda z eksponowanych na wystawie prac jest opatrzona stemplami autorskimi i opisami autorstwa artysty. Niestety po śmierci Wańskiego zniszczeniu uległy wszystkie negatywy, tak więc każda z zachowanych prac jest na wagę złota.