Rozliczanie podatków lokalnych we Wrocławiu – jak to zrobić przez Internet?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Podatek rolny, leśny, podatek od nieruchomości i od środków transportowych – każdy z tych podatków możesz rozliczyć przez Internet. To szybkie i wygodne rozwiązanie. Sprawdź, w jaki sposób nie tylko wysłać dokumenty, ale też je przygotować od początku do końca za pomocą praktycznego narzędzia online!

Jakie podatki rozliczysz w Urzędzie Miasta Wrocławia?

W przeciwieństwie do m.in. podatku dochodowego, PCC i VAT, podatki lokalne należy rozliczyć nie w urzędzie skarbowym, ale w urzędzie miasta lub gminy. W Urzędzie Miasta Wrocławia rozliczysz:

Podatek od nieruchomości – jeśli dom, mieszkanie lub działka znajdują się we Wrocławiu lub okolicznych terenach podlegających pod Urząd.

Podatek rolny – jeśli posiadasz grunty rolne położone we Wrocławiu.

Podatek leśny – jeśli dysponujesz działką zadrzewioną, oznaczoną w ewidencji gruntów jako las („Ls).

Podatek od środków transportowych – jest jesteś właścicielem lub posiadaczem pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, mieszkającym lub mającym siedzibę firmy we Wrocławiu.

Urząd Miasta Wrocławia przyjmuje dokumenty rozliczeniowe zarówno w tradycyjnej formie papierowej – dostarczone osobiście lub pocztą, jak i elektroniczne, przesłane przez ePUAP.

Łatwiejsze rozliczanie podatku we Wrocławiu

Wypełnianie formularzy informacji i deklaracji potrzebnych do rozliczenia podatków lokalnych we Wrocławiu bywa żmudne i czasochłonne, a niektórym może też nastręczać pewnych trudności. Rozwiewanie wątpliwości nie zawsze przychodzi łatwo – w internetowych poradnikach informacje bywają nieścisłe lub nieaktualne, a urzędnicy oferujący pomoc pracują tylko w konkretnych godzinach. Mimo to rozliczanie podatków on-line we Wrocławiu może być proste. Wszystko dzięki intuicyjnemu kreatorowi, dostępnemu z poziomu przeglądarki internetowej.

Kreator Przyjaznych Deklaracji

Przyjazne Deklaracje powstały z myślą o podatnikach – osobach fizycznych i prawnych, poszukujących sposobu na sprawne i terminowe rozliczenia. To prostu w użyciu kreator, który krok po kroku prowadzi użytkownika przez cały proces generowania informacji lub deklaracji podatkowej. Dzięki systemowi pytań i odpowiedzi, a także umiejętnie dobranych wskazówek, znacznie ułatwia przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów wraz z załącznikami. Automatycznie uzupełnia pola, sumuje i wylicza kwoty oraz prawidłowo je zaokrągla. Na koniec weryfikuje poprawność dokumentu, tak by w razie potrzeby wyświetlić komunikat o potrzebie poprawy lub uzupełnienia braków.

Terminy składania dokumentów podatkowych

Informacje i deklaracje dla podatków lokalnych należy składać w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności powodujących powstanie obowiązku podatkowego. Wśród nich należy wymienić np. zakup gruntu lub mieszkania, środka transportowego itp.

Osoby fizyczne co do zasady składają informacje podatkowe (IN-1, IR-1, IL-1), natomiast osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej – deklaracje (DN-1, DR-1, DL-1). Wyjątek stanowi deklaracja na podatek od środków transportowych (DT-1), która jest wspólna dla osób fizycznych i prawnych.

Osoby prawne dodatkowo składają deklaracje do roku: do 31 stycznia DN-1, do 15 stycznia DR-1 lub DL-1. Deklarację DT-1 osoby fizyczne i prawne składają do 15 lutego każdego roku.