Recykling opakowań – czy jest obowiązkowy, na czym polega i dlaczego edukacja ekologiczna jest tak istotna?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dbanie o środowisko naturalne w obecnych czasach jest niezwykle ważne. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest, by pozostawić następnym pokoleniom Ziemię zdatną do użytku, do życia. Nic więc dziwnego, że rośnie liczba programów wspierających ten cel oraz innowacyjnych rozwiązań. Sprawdź, na czym polega recykling opakowań i dlaczego jest tak ważny!

  1. Recykling opakowań i odzysk — nowe obowiązki dla przedsiębiorców
  2. Współpraca z Eko Cykl Organizacją Odzysku Opakowań S.A. – czy się opłaca?

Recykling opakowań i odzysk — nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Do podstawowych obowiązków firm, które na rynek wprowadzają produkty w opakowaniach, jest trzymanie się ściśle norm w przypadku poziomów odzysku oraz recyklingu. Można ten obowiązek wypełnić na 2 sposoby. Do łatwiejszych i popularniejszych jest nawiązanie kooperacji ze specjalną organizacją zajmującą się odzyskiem. Wystarczy przekazać obowiązki, a następnie przedsiębiorca niczym nie musi się przejmować — to organizacja odzysku wykaże się konkretnymi poziomami przed urzędem marszałkowskim. Dodatkowo taka organizacja odzysku zajmuje się składaniem rocznego sprawozdania w imieniu firmy.

Można ten obowiązek spełnić także w inny sposób. Chodzi o samodzielne zbieranie odpadów opakowaniowych oraz przekazywanie tych przedmiotów do firm, które zajmują się ich przetwarzaniem. Jeśli odpowiednie poziomy odzysku i recyklingu nie zostaną osiągnięte przez przedsiębiorstwo, koniecznością będzie uiszczenie indywidualnie wyliczonej opłaty produktowej. Będzie ona zależna od masy wprowadzonych opakowań. Wiele cennych informacji na temat recyklingu opakowań znajdziesz na stronie https://ekocykl.org/przejecie-obowiazku-odzysku-recyklingu-odpadow-opakowaniowych/.

Współpraca z Eko Cykl Organizacją Odzysku Opakowań S.A. – czy się opłaca?

Decydując się na współpracę z Eko Cykl Organizacją Odzysku Opakowań S.A. można liczyć na wiele korzyści, takich jak:

  • przekazanie obowiązku sprawozdawczości oraz odpowiedzialności przed urzędem marszałkowskim;
  • obniżenie kosztów wiążących się z realizacją obowiązków, jakie wynikają z ustawy (koszty wynikające ze współpracy z organizacją zawsze będą niższe, niż opłata produktowa);
  • przejęcie obowiązku ustawowego o edukacji ekologicznej.

Więcej na temat korzyści, realizowania obowiązków przez organizację, jak i o edukacji ekologicznej można przeczytać na stronie internetowej https://ekocykl.org/dofinansowanie-recyklingu-opakowan-i-edukacji-ekologicznej/. Znajdą się tam również cenne wskazówki dotyczące ewentualnego dofinansowania recyklingu opakowań!