Gruz po remoncie mieszkania czy budowie – gdzie go wyrzucić zgodnie z prawem?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Gdy remontujemy mieszkanie lub budujemy dom, musimy liczyć się nie tylko z hałasem, rosnącymi kosztami materiałów budowlanych czy terminami. Remonty generują także mnóstwo śmieci takich jak m.in. gruz, worki z ziemią, opakowania po farbach czy potłuczona ceramika. Takich odpadów nie można wyrzucać do zwykłych pojemników komunalnych pod karą grzywny. Jak zatem pozbyć się gruzu i innych śmieci po remoncie, aby zrobić to w legalny i bezpieczny sposób?

Mandaty za gruz – jakie kary grożą za wywóz gruzu w niedozwolone miejsca?

Wszystkie odpady poremontowe, w tym oczywiście gruz, powinny zostać zutylizowane w odpowiedni sposób. Wyrzucanie ich do nieprzystosowanych kontenerów może skutkować mandatem, lub też z uszkodzeniem śmieciarki. Za takie postępowanie grozi mandat w wysokości 500 zł oraz pokrycie kosztów napraw. Gruzu nie można także długo składować na terenie posesji (kara grzywny to wówczas 1500 zł) oraz samodzielnie wywozić do lasu (mandat wynosi 5000 zł lub więcej). W niektórych przypadkach za tego typu działanie grozi areszt lub nawet kara pozbawienia wolności.

PSZOK, działki lub wynajem kontenera – kilka sposobów na usunięcie gruzu po remoncie

Aby uniknąć konfliktów z prawem, wywóz gruzu po remoncie należy zaplanować odpowiednio wcześniej. Zalegający po pracach remontowych surowiec można na własną rękę wywieźć np. do PSZOK-a, czyli lokalnego miejsca zbiórki odpadów komunalnych. PSZOK ma jednak swoje ograniczenia – przyjmuje tylko wybrane rodzaje odpadów oraz nie pomaga w ich transporcie, trzeba je zatem dostarczyć samodzielnie. Worki z gruzem można także zawieźć na place budowy lub oddać osobom prywatnym. Inne rozwiązanie to wynajem specjalnego kontenera na gruz od wyspecjalizowanej firmy – gruz zostanie wywieziony do recyklingu lub na składowisko wraz z załatwieniem koniecznych formalności.

Kontenery na wynajem – wygodny sposób na wywóz gruzu

Wynajem kontenera na gruz to nie tylko wygoda, ale także pewność, że surowiec zostanie przetransportowany w odpowiednie miejsce. Warto w tym celu postawić na firmę, która podstawia kontenery w najszybszym możliwym terminie od przyjęcia zlecenia. Wielu fachowców z branży dostarcza potrzebne pojemniki w ciągu doby od uprzedniego kontaktu telefonicznego lub przez formularz na stronie. Tak działa jedna z wrocławskich firm, przyjmująca zlecenia na kontenery na gruz we Wrocławiu: https://kontenery-na-gruz.pl/. W zależności od rodzaju wywożonych odpadów oraz ich ilości fachowcy dostarczą kontenery w różnych wymiarach: 2,5–10 m3 dla osób prywatnych lub większe do 36 m3 dla przedsiębiorstw. Poza gruzem oferowanymi kontenerami można wywieźć również m.in. odpady wielkogabarytowe, opakowaniowe, sezonowe oraz produkcyjne.

Ekipa fachowców z firmy „Kontenery na gruz” działa nie tylko na terenie Wrocławia, ale także w okolicznych miejscowościach. Jeśli zatem chcesz wynająć kontenery na gruz w Bielanach Wrocławskich lub Smolcu, skontaktuj się telefonicznie w celu ustalenia szczegółów.