Dlaczego warto sięgnąć po lampy do fototerapii dla noworodków?

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4]

Fototerapia w przypadku noworodków wykorzystywana jest podczas leczenia żółtaczki. Problem ten dotyczy około 80% wcześniaków i ponad 50% dzieci donoszonych. Lampy do fototerapii pozwalają na zmniejszenie ilości bilirubiny we krwi. To barwnik odpowiedzialny za zażółcenie skóry. Fototerapia dla maluchów jest w 100% bezpieczna.

Dlaczego żółtaczka w przypadku noworodków jest czymś zupełnie normalnym?

Żółtaczka fizjologiczna dotyczy bardzo dużej liczby noworodków. Dochodzi do niej na skutek naturalnego rozpadu hemoglobiny zlokalizowanej w czerwonych krwinkach. Objawia się przede wszystkim zażółceniem skóry i gałek ocznych dziecka. Prowadzi do tego wzrost stężenia bilirubiny, a więc żółtego barwnika żółciowego. 

Żółtaczka fizjologiczna pojawia się na ogół już 2 – 3 dobie życia malucha i zazwyczaj zanika w ciągu kilku dni. Na szczęście zwykle nie jest dla noworodka groźna. Często nie wymaga żadnego leczenia. Inaczej jest w przypadku żółtaczki, która się przedłuża. Tutaj konieczna jest już dalsza diagnostyka. Powodem do niepokoju powinno być też ustąpienie żółtaczki i jej ponowne się pojawienie. 

Lampy do fototerapii a żółtaczka noworodków

Patologiczna żółtaczka u noworodków musi być leczona. Wysokie stężenie bilirubiny jest bowiem bardzo szkodliwe dla mózgu dziecka. Może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia jego ośrodkowego układu nerwowego. Prawidłowo leczona żółtaczka nie powoduje powikłań. 

Z pomocą przychodzą w tym przypadku specjalne lampy do fototerapii np. https://luxcure.pl/Fototerapia-noworodkow-Wroclaw. Fototerapia noworodków to naświetlanie dzieci za pomocą lamp UV. Powoduje to rozpad bilirubiny. Dzięki temu stopniowo spada stężenie tej substancji w organizmie dziecka. W większości przypadków rozebrany maluch leży pod lampą. Jego oczy zasłonięte są specjalną opaską chroniącą siatkówkę przed uszkodzeniami. U chłopców zakrywane są także jądra.

W czasie naświetlania trzeba kontrolować masę ciała noworodka. Wykonuje się też diurezę, aby uniknąć ewentualnego odwodnienia malucha. Zazwyczaj lampy do fototerapii wykorzystywane są przez około 1,5 doby. Sporo zależy jednak od indywidualnego tempa spadku poziomu bilirubiny i ogólnego stanu zdrowia dziecka. 

Fototerapia uważana jest za metodę bezpieczną. Cieszy się w położnictwie coraz większą popularnością. W zasadzie nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Rzadko dochodzi do przegrzania czy odwodnienia bobasa. Takich sytuacji można bowiem skutecznie uniknąć.