Dlaczego warto chodzić do dentysty?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Do lekarza wybieramy się zwykle wtedy, gdy mamy problem ze zdrowiem – coś nas boli lub podejrzewamy, że rozwija się u nas jakaś choroba. Czy jednak tak samo powinniśmy podchodzić do leczenia stomatologicznego? Nie jest to najlepszy pomysł, bo gdy mamy już jakiś odczuwalny problem to możemy spodziewać się dużych kosztów i bolesnego leczenia – lepiej zrobilibyśmy zapisując się na wizytę dużo wcześniej. U internistów także liczy się profilaktyka, ale tutaj przynajmniej zwykle nie musimy płacić za wizytę. Dentysta na pewno weźmie od nas więcej pieniędzy za leczenie kanałowe – niż wziąłby za uzupełnienie ubytku. Jeżeli jednak pozwoliliśmy na to, aby doszło do stanu zapalnego i zrezygnowaliśmy z wizyty kontrolnej – możemy winić za to tylko siebie.

Na pewno dentysta wzbudza w ludziach różne odczucia. Mnóstwo osób po prostu boi się takich wizyt, bo nie do końca dobrze radzimy sobie z bólem – a czasami jest on odczuwalny nawet pomimo skorzystania ze znieczulenia. W takiej sytuacji powinniśmy jednak starać się walczyć ze strachem – być może właśnie poprzez regularne umawianie się na wizyty. Im dłużej zwlekamy – tym trudniej będzie nam kiedykolwiek wybrać się faktycznie do dentysty. 

Wizyty kontrolne 

Osoby dorosłe nie muszą wcale chodzić na takie kontrole aż tak często – wystarczy tylko odwiedzić dentystę raz na 6 miesięcy. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jeżeli chcemy, aby nasze leczenie było możliwie najmniej bolesne i również możliwie najtańsze to musimy pojawiać się na takich wizytach regularnie. Wtedy właśnie dentysta wrocław może zadbać o to, aby na zębach nie było próchnicy i dzięki temu szybko zauważy on jakiekolwiek problemy – pozbycie się ich na wczesnym etapie nie jest zwykle niczym skomplikowanym. 

 

Dentysta może doradzić nam też w kwestii tego, jak mamy dbać o nasze zęby – a jeżeli robimy to dobrze to również odwlekamy w czasie skomplikowane i kosztowne leczenie. Przegląd dentystyczny czasami jest nawet darmowy, więc powinniśmy z tego korzystać – doceniajmy to, że mamy jeszcze naturalne i mocne zęby, które umożliwiają nam spożywanie pokarmów. Kiedyś będziemy za tym tęsknić. Może także wstawić implant zębowy.

Dobry przykład dla dziecka 

Jeżeli my dbamy o swoje zęby to także nasze dziecko uczy się, że to jest właśnie prawidłowy sposób postępowania. Dentysta nigdy nie staje się dla niego kimś znienawidzonym czy przerażającym – w tak prosty sposób można więc uchronić dziecko przed niepotrzebną traumą. Dentysta musi być stałym elementem naszego życia – czy tego chcemy, czy nie.