Biologiczna oczyszczalnia ścieków – czy wymaga pozwolenia wodnoprawnego?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Budując własny dom trzeba liczyć się z wieloma wyzwaniami natury finansowej, ale i logistycznej czy prawnej. Jednym z elementów, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest zadbanie o prawidłowe odprowadzanie ścieków z posesji. Warto zastanowić się więc nad montażem biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków. Jakich formalności trzeba przy tym dopełnić? Czy istnieje obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego? Przekonajmy się o tym! Przydomowe oczyszczalnie ścieków to w tym momencie najlepsza alternatywa dla powszechnej sieci kanalizacyjnej. Znajdą zastosowanie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia nieruchomości do gminnej kanalizacji.

Biologiczna przydomowa oczyszczalnia – cechy charakterystyczne

To jeden z najpopularniejszych i najlepszych rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków. Do największych atutów można zaliczyć w tym przypadku bardzo wysoką skuteczność, wydajność, walory ekologiczne, a także niskie koszty eksploatacyjne. Poza tym, na uwagę zasługuje to, że biologiczna oczyszczalnia jest w znacznej mierze bezawaryjna oraz nie wymaga obsługi. Jednym z aspektów, o których nie można zapomnieć jest jednak to, że istnieje konieczność podłączenia zasilania, co generuje niewielkie dodatkowe koszty (ok. 400 złotych rocznie).

Kiedy wybrać biologiczną oczyszczalnię?

Wybór odpowiedniego rodzaju oczyszczalni nie zawsze jest taki prosty, jak się wydaje. Warto wziąć pod uwagę jak najwięcej czynników, w tym warunki glebowe, poziom wód gruntowych, wielkość działki i odległości od innych zabudowań czy instalacji. Do każdej sytuacji trzeba podchodzić indywidualnie, a najlepszym wyjściem będzie skorzystanie ze wsparcia specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień. Biologiczna oczyszczalnia sprawdzi się jednak w większości przypadków, w nawet najtrudniejszych okolicznościach. Koszt zaprojektowania, zakupu i zamontowania takiego systemu to około 20 000 – 30 000 złotych, ale inwestycja ta zwróci się już po kilku latach i nie będzie wymagać od nas dużych, stałych wydatków.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – jakie formalności trzeba spełnić?

Pojawia się jednak pytanie, czy budowa biologicznej oczyszczalni wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Jest to dokument, w którym właściwy organ administracyjny wydaje zgodę na wykonanie inwestycji, która będzie mieć wpływ na stan wód powierzchniowych oraz podziemnych. Przy oczyszczalniach o niewielkiej przepustowości (do 5 metrów sześciennych na dobę) pozwolenie takie nie jest obowiązkowe, pod warunkiem, że przydomowe oczyszczalnie ścieków redukują zanieczyszczenia oraz miejsce na odprowadzenie ścieków znajduje się dalej niż 1,5 metra od zwierciadła wody podziemnej. Jeżeli jednak nie spełnia się tych kryteriów, o pozwolenie wodnoprawne trzeba postarać się jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Wniosek składa się w siedzibie nadzoru wodnego właściwego dla obszaru, na którym ma znaleźć się oczyszczalnia. Na rozpatrzenie wniosku czeka się zazwyczaj maksymalnie miesiąc, a samo pozwolenie jest wydawane po uiszczeniu opłaty według aktualnych stawek.