Rozdano nagrody teatralne

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca) marszałek województwa dolnośląskiego przyznał nagrody za najciekawsze dokonania sceniczne w minionym roku. Za najlepszy spektakl została uznana “Sprawa Dantona”, najciekawszy epizod ubiegłego roku zagrała Kinga Preis

Sprawa Dantona Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Jana Klaty została uznana za najlepszy spektakl roku 2008 w teatrach Dolnego Śląska, a nagrodę za najciekawszy epizod roku 2008 w tym przedstawieniu przyznano Kindze Preis. Podczas uroczystości wicemarszałek Piotr Borys wręczył również brązowy medal Gloria Artis, przyznawany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Otrzymał go rekwizytor Teatru Polskiego we Wrocławiu Marek Iwanaszko. Ponadto za najlepsze role męskie roku 2008 w Sprawie Dantona nominowano Wiesława Cichego i Marcina Czarnika, a za najlepszą rolę kobiecą roku 2008 w Opętanych wg Witolda Gombrowicza (reż. Krzysztof Garbaczewski) w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu – Paulinę Chapko. Wręczenie nagród odbyło się w tym roku w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze.

Dyplom Mistrzowski dla Kingi Preis
Tegoroczną Nagrodę Kapituły im. Aleksandra Bardiniego, przyznawaną każdego roku podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej, otrzymała Kinga Preis. Kapituła im. Bardiniego zrzesza uznanych artystów, tworzących na pograniczu muzyki i słowa, teatru i piosenki. Corocznie przyznaje Dyplom Mistrzowski im. A. Bardiniego, który jest prestiżowym wyróżnieniem dla aktorów, wokalistów, autorów, kompozytorów, reżyserów, pedagogów zajmujących się piosenką aktorską. Dyplom i statuetka Tukana zostały wręczone w czwartek 26 marca 2009 podczas koncertu finałowego PPA Jak oni słuchają.

Źródło: Materiały prasowe