Przez tydzień Wrocław będzie żył nauką: wśród 800 wykładów i pokazów Dolnośląskiego Festiwalu Nauki znajdą się imprezy i dla przedszkolaków, i dla seniorów
W organizację Festiwalu zaangażowały się wszystkie wrocławskie uczelnie publiczne, dwa instytuty PAN i niektóre szkoły niepubliczne tak więc ogarnąć ogrom imprez, które dzieją się jednocześnie w różnych miejscach będzie bardzo trudno – warto więc wziąć wolne w tym czasie.
Wykłady zostały pogrupowane w bloki tematyczne – wykładowcy będą opowiadać o tajnikach nauki pod hasłami: “Tropem zdrowia”, “Chemiczny atlas”, “Zwiedzanie Ziemi”, “W krainach matematyki, fizyki i astronomii”, “Ścieżkami biologii”, “Wyprawa w społeczeństwo”, “Przez labirynty techniki”.
Podczas Festiwalu Naukowcy będą m.in ostrzegali przed toksyczną żywnością, opowiedzą o walorach wegetarianizmu, wytłumaczą co można wyczytać z oka, objaśnią, jak porozumiewają się rośliny i jak hodować w domu egzotyczne zwierzęta. Będzie można zobaczyć wyposażenie żołnierza XXI wieku, Na innym z wykładów dowiemy się również dlaczego lepiej nosić biżuterię z metali szlachetnych i jak się najlepiej zaprezentować.
W tym roku na Festiwalu będzie sporo sztuki: od warsztatów z emisji głosu, poprzez naukę malowania porcelany, pokaz tworzenia witraży i mozaik na projektowaniu samochodów skończywszy.
Dla najmłodszych w parku Staromiejskim (za Teatrem Lalek) powstanie Park Wiedzy. W dniach 20-21 września dzieci będą mogły wyhodować własne kryształy, skomponować perfumy dla swoich bliskich, przemienić wodę w wino oraz poeksperymentować z magnesami.
Festiwal wcześniej kierowany przez prof. Aleksandrę Kubicz i prof. Kazimierę Wilk, w tym roku został przejęty przez prof. Adama Jezierskiego, chemika z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Gdzie i kiedy:
Festiwal odbędzie się w dniach 19-24 września na wrocławskich uczelniach.
Więcej szczegółów na stronie organizatora:
www.festiwal.wroc.pl