Legendarny Bank już wkrótce w Firleju

Zespół Bank rock band - plakat reklamujące trasę koncertową w czerwcu w Firleju
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bank, ten legendarny polski zespół rockowy pierwszej połowy lat 80’ znany jest choćby z przebojów takich, jak “Ciągle ktoś mówi coś” czy “Powiedz mi coś o sobie”, gdzie autorem tekstu był Ryszard Riedel.

Skład zespołu Bank

Po wielu latach przerwy, w 1999 roku zespół reaktywował się w Berlinie w składzie: Mirek Bielawski, Piotr Iskrowicz, Mirek Gral, Roman Iskrowicz i Przemyslaw Niemiec. W zeszłym roku muzycy wydali swój jubileuszowy, dziesiąty krążek „Złoty Pył” z przebojowym numerem „To Wrocław”, który przez wrocławskich fanów grupy został okrzyknięty hymnem Wrocławia. Niektórzy wyliczyli, ze Wrocław w piosence wyśpiewany jest 35 razy. Ten, oraz inne utwory z najnowszej płyty zespołu, będziemy mogli usłyszeć podczas żywiołowego koncertu jaki dadzą już w czerwcu we Wrocławskim Firleju.

Zespół Bank powstał w Środzie Śląskiej. Pierwszy skład stworzyli muzycy pochodzący z różnych formacji czy grup rockowych: Mirosław Bielawski – (voc.), Marek Biliński – (keyb.), Piotr Iskrowicz – (guit.), Mirosław Gral – (git.), Roman Iskrowicz – (bas), Krzystof Krzyśków – (dr.).

Współpracowało im się na tyle dobrze, że już po dwóch tygodniach prób trafili do studia Polskiego Radia, gdzie została zrealizowana ich pierwsza sesja nagraniowa. Jeden z zanotowanych utworów „ Lustrzany świat” otrzymał nagrodę Polskiego Radia za przebój lata. Zespół od początku swojej działalności był bardzo aktywny. Dzięki szczecińskiej agencji koncertowej „Estrada” grał liczną ilość koncertów, zdobywając sobie sympatyków wśród fanów rocka jak również wielu przyjaciół z branży muzycznej.

Jeden z kolegów, dziś już nieżyjący, legendarny wokalista grupy „Dżem”, Ryszard Riedel napisał tekst do ich rockowej ballady „Powiedz mi coś o sobie”. Występy w różnych regionach kraju i na dużych imprezach w rodzaju: „Rock Session”, „ Rockorama”, czy „Dyskoteka Gigant” obok takich zespołów jak „Kombi”, „Maanam”, „Turbo” zaprowadziły „BANK” do Opola, gdzie w 1981 roku zaprezentował się festiwalowej publiczności.

Trasy koncertowe Bank’u

Wkrótce potem grupa odbyła ogólnopolską trasę Pagartu-u z „Goombay Dance Band”. Obie formacje różniły się zdecydowanie profilem muzycznym, jednak trasa zakończyła się dużym sukcesem. Następnie zespół gościł w Czechach i Niemczech wschodnich. Rok 1982 to dalsze koncerty i sesje nagraniowe, które zaowocowały dwoma singlami i longplayem „Jestem panem świata”. Autorami tekstów byli Marek Gaszyński, Grzegorz Tomczak, Leszek Pietrowiak i wspomniany wcześniej Ryszard Riedel. Płyta została wydana przez „Polskie Nagrania” w nakładzie 960 tys. szt. Za sprzedaż wszystkich egzemplarzy grupa otrzymała Złotą Płytę.

Rekordowy nakład i popyt na longplay „Jestem panem świata” wprowadził niektórych w małe zakłopotanie, ponieważ z jednej strony grupa „BANK”, w zasadzie mało reprezentowana na antenie radiowej w przeciwieństwie do innych zespołów, a z drugiej strony potrafiła sama zapełniać olbrzymie sale koncertowe. Wniosek był jeden – grupa „BANK” była zespołem zdecydowanie koncertowym, żywiołowym, potrafiącym rozgrzać publiczność do stanu wrzenia i wzruszyć swoimi rockowymi balladami. W połowie roku 1982 grupę opuścił perkusista Krzysztof Krzyśków, jego miejsce zajął Przemysław Niemiec.

Zespól „BANK” dokonał kolejnych nagrań, tym razem w studiu radiowym w Szczecinie, gdzie powstał album „Ciągle ktoś mówi coś” wydany na kasecie firmy POLMARK w nakładzie 170 tys. egzemplarzy. Utwory takie jak „Ciągle ktoś mówi coś” i „Mija czas i nic” długo zajmowały czołowe miejsca na Telewizyjnej Liście Przebojów. Autorką tych tekstów była Magdalena Wojtaszewska. W tym czasie dla „BANKU” pisał również Wojciech Jagielski. W roku 1983 grupę opuścił Marek Biliński, który rozpoczął karierę solową. W 1984 roku BANK zawiesił działalność. Los rozrzucił ich po świecie, mimo tego utrzymywali ze sobą kontakt. W roku 1999 gitarzysta Mirek Gral dokonywał nagrań instrumentalnych w studio Rainera Eissinga – właściciela studio „Black Woolf” w Berlinie. Podczas nagrań często rozmawiali o dalszych planach i wspólnych projektach. I tak doszło do pomysłu reaktywacji BANK-u.

Zespół Bank i koncerty

Po próbach w Berlinie zespół zagrał pierwsze koncerty w Polsce i w Niemczech. Utwory były prezentowane w radiu polskim i zagranicą. Opinia była jednoznaczna: bardzo dobra, przebojowa muzyka, rockowy- mocny wokal i ciekawe teksty. W roku 2000 ukazał się długo oczekiwany kolejny album „Gdzie mieszka czas” wydany przez firmę Selles. Następnym był „The Best of BANK”, na którym znalazły się nowe wersje przebojów grupy, takie jak: „Powiedz mi coś o sobie”, „Ciągle ktoś mówi coś” i „Jestem panem świata”. Zespół grał koncerty w Polsce i w Niemczech. W sierpniu 2007 roku miasto Środa Śl. zorganizowało zespołowi koncert 25-lecia. W ostatnich latach zespół grywał bez instrumentów klawiszowych. Po spotkaniu z Markiem Bilińskim w Wideotece Dorosłego Człowieka, postanowiono koncertować wspólnie.

Zespół Bank na Youtube – Jestem Panem Świata

Jestem panem świata to z pewnością jeden z najciekawszych i najbardziej popularnych utworów zespołu. Zachęcamy do posłuchania

Informacje:

Kiedy i gdzie:
009-06-06, godzina 20:00
O.D.A. “Firlej” ul.Grabiszyńska 56

Bilety:
30 zł

Źródło: Materiały prasowe, myspace