Moda na grę w szachy powraca!

szachy - królewska gra
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Aby rozpocząć naukę gry w szachy, wcale nie musisz mieć najwyższego IQ i zdolności matematycznych. Moda na zgłębianie tajników królewskiej gry powraca – także wśród humanistów!

Szachy dla dzieci i nie tylko
Czy wiesz, że zasady gry w szachy warto zacząć przyswajać sobie już w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym. Dzieci uczą się budowy szachownicy i właściwego poruszania po niej, a przy okazji zdobywają nowe umiejętności i szybciej się rozwijają. Jednak chętnie grają też osoby dorosłe, seniorzy, a nawet… pracownicy ogromnych korporacji!
Nauka gry w szachy – rozrywka dla każdego
Coraz częściej na kursy szachowe w dużych miastach Polski – jak Warszawa, Kraków czy Wrocław – zapisują się osoby dorosłe, które do tej pory nie chciały nawet myśleć o rozpoczęciu nauki. Dlaczego? Otóż panuje mit, że szachy są wspaniałą grą jedynie dla osób mających umysł ścisły. – Obecnie obserwujemy inną tendencję – kursami interesują się humaniści, dziadkowie pragnący grać z wnukami, a także młode mamy – komentuje Adrianna Staniszewska, założycielka szkoły szachowej European Chess School i współautorka baśni „Szachy. Nauka gry dla dzieci”.

jak grac w szachyJak grać w szachy?
Aby poznać tajniki królewskiej gry, warto zgłębiać je pod czujnym okiem trenerów będących aktywnymi graczami oraz sędziami. Warto zacząć od podstaw – poznania budowy szachownicy, omówienia podstawowych zasad i poruszania się bierek, poznać jej sekrety, strategie szachów, a następnie nauczyć się remisować i – co najważniejsze – wygrywać. Najważniejszy jest jednak regularny trening.

Zalety najstarszej gry świata
Nauka gry w szachy dla dzieci zapewnia najmłodszym wiele korzyści. Dzięki niej rozwijają logiczne i krytyczne myślenie, uczą się dyscypliny, przewidywania i podejmowania decyzji, a także stają się pewne siebie. Dorośli oraz seniorzy z kolei ćwiczą umysł, nie pozwalając mu na wakacje, a także poprawiają pamięć. Trening tego typu zapobiega lub opóźnia przykre konsekwencje chorób wieku starczego, np. demencji czy Alzheimera. Ponadto gra w szachy sprawia, że jesteśmy aktywni i spełniamy się towarzysko niezależnie od wieku. Pomagają bowiem w integracji i nawiązywaniu nowych znajomości.
Lista zalet gry w szachy jest tak długa, że powracająca na nie moda powinna tylko cieszyć!