Omara Portuondo – legendarny głos Buena Vista Social Club

By Ajuntament de Vilanova i la Geltrú - La cantant cubana Omara Portuondo, CC BY 2.0
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Już 4 grudnia we Wrocławskiej WFF na zakończenie Ethno Jazz Festivalu na jedynym koncercie w Polsce wystąpi Omara Portuondo -jedna z najwspanialszych wokalistek na świecie.

Omara Portuondo w ramach Ethno Jazz Festival 2008 /By Ajuntament de Vilanova i la Geltrú - La cantant cubana Omara Portuondo, CC BY 2.0

UWAGA!
Z powodów technicznych koncert Omary Portuondo zostaje przeniesiony z Hali Stulecia do Wytwórni Filmów Fabularnych. Zakupione wcześniej bilety zachowują ważność, cena biletów oraz godzina koncertu pozostają bez zmian.

Omara Portuondo urodziła się w 1930r w Hawanie. Jej matka pochodziła z bogatej hiszpańskiej rodziny i czekało ją małżeństwo “z rozsądku”. Omara, na przekór rodzicom uciekła z wybrankiem swojego serca. Do roku 1952 Omara wraz Haydee, Elena Bourke i Moraimą Secada tworzyły kwartet, któremu akompaniował Aidy Diesto. Kwartet stał się najbardziej popularną kubańską grupą i pozostał takim przez ponad 15 lat.

Pierwszy solowy album Omary Portuondo, “Magia Negra” został wydany w 1959 -jest on nad wyraz udaną próbą zmieszania kubańskiej muzyki z amerykańskim jazzem. Album zawiera m.in wersję “That Old Black Magic” i Duke Ellingtona “Caravan”. Lata siedemdziesiąte to lata występowania Omary w Qrquesta Aragon. Podróżowała wiele, pojawiała się na scenach Francji, Japonii, Belgii, Finlandii czy Szwecji. Nagrała wiele płyt, wśród nich album nagrany z Adalberto Alvarez w 1984 roku, czy dwa albumy “alabras”, “esafios” ( z Chucho Valdes) dla hiszpańskiej wytwórni Nubenegra we wczesnych latach 90.

W 1996, podczas nagrywania w wytwórni World Circuit sesji Buena Vista Social Club, Omara została zaproszona do zaśpiewania bolero i wybrała utwór “Veinte anos”. Zaśpiewała razem z Compay Segundo. Utwór stał się przebojem tego albumu. To był też ważny moment dla filmu Wima Wendersa “Buena Vista Social Club” kiedy Omara Portuondo i Ibrahim Ferrer zaśpiewali razem przepięknie utwór “Silencio”. Omara stała się prawdziwą gwiazdą nie tylko na Kubie dzięki swojemu niepowtarzalnemu głosowi, nieziemskim ruchom i wspaniałym wyczuciu kubańskiego rytmu! Podobnie jak Ibrahim Ferrer dzięki sukcesowi albumu Buena Vista stała się rozpoznawalna na całym świecie.

Omara stała się częścią legendarnego Buena Vista Social Club pojawiła się na występach w Amsterdamie, Nowym Yorku, wystąpiła gościnnie na płycie Buena Vista Social Club prezentuje…Ibrahim Ferrer.

W 2000 World Circuit wydała “Buena Vista Social Club przedstawia…Omara Portuondo” trzeci album z tej serii i album, który zdaniem krytyków wreszcie pokazał całą ekspresję głosu piosenkarki światowej sceny, do której należała od zawsze. Omara nagrała płytę z zespołem swoich marzeń, muzykami Buena Vista Social Club takimi jak: Ruben Gonzalez, Orlando Cachaito Lopez, Manuel Guajiro Mirabel i Jezus Aguje Ramos, czy zaproszonymi specjalnie do tego projektu: Eliades Ochoa, Compay Segundo, Manuel Galban, Ibrahim Ferrer.

Koncert Omary Portuondo odbędzie się w ramach trasy promującej tegoroczną płytę “Gracias”

Gdzie i kiedy
4.12.08 godz.19.00
Wytwórnia Filmów Fabularnych,ul. Wystawowa 1

Bilety
90 zł
120 zł
150 zł