O co chodzi z wielką zadymą? Już śpieszymy wyjaśnić. Mianem wielkiej zadymy określano w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku manifestacje uliczne opozycji antykomunistycznej, gromadzące kilka lub kilkanaście tysięcy osób, podczas których dochodziło do starć z siłami porządkowymi. Były nimi zazwyczaj Zmotoryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej, które do pacyfikowania zgromadzeń ulicznych wykorzystywały między innymi gaz łzawiący. Jego opary – przypominające kłęby dymu – spowijały duże połacie miasta. Demonstrujący budowali barykady i najczęściej rzucali kamieniami, rzadziej butelkami z benzyną. Bardziej krewcy uczestnicy tych wydarzeń potrafili ciskać kwiatami w doniczkach, starymi meblami lub innymi przedmiotami z domowego wyposażenia.
Wystawa przedstawia jeden z wielu epizodów mających miejsce 31 sierpnia 1982 roku. Ekspozycja zawiera 26 fotografii kolorowych, wykonanych na filmie diapozytywowym. Zdjęć takich – czyli w kolorze – przedstawiających manifestacje uliczne z okresu PRL jest bardzo mało. Królowała w tym czasie fotografia czarno-biała. Ich autor przez przypadek znalazł się na tej ulicy Odrzańskiej i z ukrycia udało mu się sfotografować starcia demonstrantów z ZOMO.
Jerzy Stanisław Lajstowicz, rocznik 1949 – wrocławski twórca niezależny; fotograf, inscenizator, edytor, organizator projektów kulturowych, dyrektor i pracownik fizyczny. Blisko współpracował z Ośrodkiem Teatru Otwartego KALAMBUR i Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych. Współtwórca i uczestnik festiwali sztuki, ekologii i kongresów naukowych. Współzałożyciel Amatorskiego Klubu Filmowego KLAPS, Klubu Fotografii Artystycznej w Dolnośląskim Towarzystwie Fotograficznym we Wrocławiu, Stowarzyszenia TEART – Grupa Działań Teatralnych. Autor kilkunastu indywidualnych wystaw fotografii, performansów, instalacji wizualno-dźwiękowych.
Wystawa zorganizowana z okazji 40. rocznicy protestów sierpniowych
Kiedy i gdzie:
W Muzeum Miejskie Wrocławia w Arsenale Miejskim
Adres: Antoniego Cieszyńskiego 9, 50-136 Wrocław
Otwarcie w środę 31 sierpnia 2022 r. o godz. 17.00
Czynna do 30.09.2022