Ogrody społeczne we Wrocławiu. Gdzie będzie można uprawiać warzywa i owoce we Wrocławiu.

0
105
ogrody społeczne wrocław ogrodki działkowe uprawa warzyw

Ogrody społeczne to nowy trend tworzony przez mieszkańców miast – głównie tych nie mających swojego ogrodu lub ogródka działkowego. Mieszkańców których łączy pasja do uprawy roślin, czasem również hodowli pszczół. Nierzadko wraz z takimi ogrodami społecznymi pojawiają się również kooperatywy, będące formą “zakupów grupowych” bezpośrednio od rolników wytwarzających warzywa, nabiał, jajka.

Ogrody społeczne we Wrocławiu – Jak działają i wyglądają

Ogrody społeczne we Wrocławiu oraz innych miastach zazwyczaj działają podobnie do znanych nam ogródków działkowych (a czasem na ich terenie). Mieszkańcy tworzą wspólnoty, które same ustalają zasady obowiązujące na terenie ogrodu i decydują czy ogrody mają mieć charakter ozdobny, czy też uprawny. Najczęściej wygląda to tak, że każdy z członków takiej wspólnoty może zasadzić to, co chce, a jak już zasadzone warzywa, owoce, zioła lub kwiaty urosną – stają się własnością wspólnoty i są zbierane według wcześniej ustalonych reguł.

Projekt unijny FoodSHIFT2030 we Wrocławiu

W ramach realizacji tak zwanej polityki klimatycznej, we Wrocławiu ruszył unijny projekt FoodSHIFT2030. Jednym z elementów tego projektu jest stworzenie tzw. ogrodów społecznych we Wrocławiu, w których mieszkańcy miasta będą mogli wspólnie uprawiać warzywa, owoce, a także zioła. Jest to cokolwiek ciekawe podejście, gdyż nie dalej niż kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że Wrocław likwiduje ogródki działkowe – spełniające funkcję bardzo zbliżoną do wprowadzanych ogrodow społecznych.

W finansowanym ze środków unijnych projekcie FoodSHIFT2030 biorą udział władze Wrocławia, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundacja Ekorozwoju. Głównym założeniem inicjatywy jest zachęcenie i jednocześnie przyczynienie się do zmiany nawyków żywieniowych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

W ramach FoodSHIFT2030 przy wrocławskich szkołach pojawią się tzw. ogrody społeczne, w których mieszkańcy będą mogli uprawiać warzywa, owoce, a także zioła. Osoby zainteresowane rozwijaniem miejskiego rolnictwa otrzymają wsparcie w postaci narzędzi, sadzonek, a także porad ekspertów.
2019 rok niewątpliwie przebiegał pod hasłem ekologii. Nic więc dziwnego, że wiele popularnych marek wprowadziło w ostatnich miesiącach wiele ciekawych rozwiązań, które mają za zadanie przyczynić się do poprawy naszego środowiska.