Wystawa “Sports Features” Tomasza Gudzowatego w domku romańskim

  Click to rate this post!
  [Total: 0 Average: 0]

  Wystawa Sport Features Tomasza GudzowategoW dniach 5–28 lutego 2009 r. w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” odbędzie się wystawa fotografii pt. „Sports Features” (Oblicza sportu) autorstwa Tomasza Gudzowatego – uznanego i cenionego fotografa. Wernisaż odbędzie się w czwartek 5 lutego br. o godz. 17.00

  Ekspozycja po raz pierwszy pokazywana była w Warszawie w ubiegłym roku – we Wrocławiu zobaczymy jej drugą odsłonę. Na wystawę, organizowaną wspólnie z warszawską „Yours Gallery”, składać się będzie 29 czarno-białych fotografii, poświęconych różnym sportom, głównie etnicznym i tradycyjnym, ale także dyscyplinom należącym do współczesnej kultury wielkomiejskiej. Wśród wystawianych zdjęć znajdą się prace nagrodzone na konkursach World Press Photo, Pictures of the Year i Best of Photojournalism. Wspólnym mianownikiem wystawy jest wizja sportu jako aktywności w równym stopniu fizycznej, jak i duchowej, kształtującej życie jednostek i społeczności, często objawiającej się w wymiarze rytualno-religijnym. W świecie zdominowanym przez media, w którym główną, a często jedyną miarą wartości podejmowanego wysiłku jest popularność przekładająca się na sukces finansowy, Tomasz Gudzowaty ukazuje nieznane oblicza sportu i nowe sposoby ich wizualnej reprezentacji.

  Tomasz Gudzowaty (1971) ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Bliski mu jest nurt fotografii humanistycznej i forma klasycznego czarno-białego fotoeseju. Zaczynał od fotografii przyrodniczej, osiągając w niej pierwsze międzynarodowe sukcesy, następnie zwrócił się w stronę reportażu społecznego, a od kilku lat koncentruje się na fotografii sportowej. Jego szczególnym zainteresowaniem cieszą się sporty peryferyjne: egzotyczne, nietypowe lub w inny sposób wykraczające poza główny nurt. Publikował m.in. w magazynach Max, L’Equipe, Guardian, Newsweek, Forbes i Wprost; jest też autorem kilku albumów. Jest wielokrotnym laureatem najważniejszych konkursów fotograficznych, w tym World Press Photo, Pictures of the Year i NPPA Best of Photojournalism. Współpracuje z Yours Gallery i agencją Focus z Hamburga.

  Strona internetowa Tomasza Gudzowatego

  Organizator:
  Dolnośląskie Centrum Fotografii “Domek Romański”
  Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
  Yours Gallery

  Patronat medialny:
  Biuletyn Fotograficzny Świat Obrazu, portal SwiatObrazu.pl, PIK – Punkt Informacji Kulturalnej, Format – Pismo Artystyczne, Radio Ram oraz TVP Wrocław.

  Kiedy i gdzie:
  Wystawa rozpocznie się wernisażem 5 lutego i potrwa do końca miesiąca
  czynne:
  od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.,
  w soboty w godz. 10.00-16.00.

  Bilety:
  Wstęp na wystawę bezpłatny.