Wystawa fotografii Eli Staszczyk

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

fotografie-ela-staszczykNa wystawie prezentowane są zarówno czarno – białe jak i kolorowe fotografie, autorstwa Eli Staszczyk. Zdjęcia wykonane zostały w Londynie, Cambridge oraz w Reading. Ich bohaterami są manekiny, spoglądające na świat zza szklanych witryn sklepowych. Artystka w swoich pracach skupia się głównie na spojrzeniach i gestach odzwierciedlających stany ducha plastikowych figur. Nie jest dla niej ważne to, w co akurat zostały ubrane.

Jak sama mówi: Istotne są dla mnie ich relacje między sobą, uczucia, emocje, jakie wyrażają, oraz to, jakie emocje wywołują u mnie. Czasem mam wrażenie, że próbują mi coś powiedzieć. Spojrzenia często odzwierciedlają ich stosunek do tych za szybą…do nas, czasem patrzą w naszą stronę wręcz z pogardą, czasem zaś z litością.

Ważną rolę w fotografiach Staszczyk odgrywa światło. To dzięki niemu wydobywa ona twarze z mroku, to ono sprawia, że owe plastikowe marionetki wydają się ludźmi z krwi i kości. Oglądając cykl pt: „Manekiny – oblicza człowieczeństwa” przychodzi na myśl cytat ze „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza: „Nie ma materii martwej, martwota jest jedynie pozorem, za którym ukrywają się nieznane formy życia”.

Ela Staszczyk – urodziła się w 1977 w Brzegu Dolnym. Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu we Wrocławiu. Obecnie mieszka i pracuje pod Lubinem. Zdjęcia Staszczyk publikowane były w lokalnej prasie. W swoim dorobku artystycznym ma ona również dwie wystawy, które prezentowane były w Lubinie.

Kiedy i gdzie:
Wernisaż: 2009-03-03 | godzina: 18:00
Wystawa czynna do 31.03.2009.

Bilety:
wstęp wolny

Strona artystki:
www.elastaszczyk.com

Patronem Medialnym wystawy, zorganizowanej w ramach projektu: Miejsce Dla Sztuki w Firleju jest portal fotograficzny Plfoto.com, a jej sponsorami: Fotocentrum No1, sklep i komis fotograficzny Foto – Master oraz drukarnia Cyfratech.pl.