The Ukrainians ponownie we Wrocławiu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
The Ukrainians zagrają w Łykendzie /fot. Patryk Ciechanowski-Mirek
The Ukrainians zagrają w Łykendzie /fot. Patryk Ciechanowski-Mirek

Już 28 maja legendarni folk-punkowcy po raz kolejny wystąpią we Wrocławiu na koncercie klubowym. Tym razem przyjeżdżają do nas ze swoją nową płytą pt. “Diaspora”.

Koncert, który się odbędzie w klubie muzycznym Łykend jak każdy koncert klubowy będzie znakomitą okazją do bliskiego kontaktu z zespołem, ale jednocześnie ma swoje wady takie jak ograniczona liczba miejsc w klubie. Redakcja portalu Nasz Wrocław radzi więc się pospieszyć z zakupem albo przynajmniej rezerwacją biletów na ten wspaniały koncert.

THE UKRAINIANS powstał w roku 1990 w Leeds przy okazji jednej z sesji nagraniowych zespołu THE WEDDING PRESENT dla legendarnego prezentera BBC – Johna Peela. Gitarzystą THE WEDDING PRESENT był Peter Solowka – Anglik z ukraińskimi korzeniami – którego dosyć przewrotny pomysł, by nagrać ukraińskie piosenki ludowe w nowofalowo-punkowych aranżacjach zyskał akceptację Peela. Płyta z jej zapisem – pt. Ukrainski vistupy v Ivana Pila – ukazała się w roku 1989 nakładem firmy RCA i osiągnęła zadziwiającą – jak na zespół niezależny i niszowy – popularność, trafiając na najbardziej prestiżowe rankingi płyt pop i osiągając kultowy wręcz status. Oprócz podstawowego składu w sesji wzięli również udział zaproszeni muzycy, Len Liggins i Roman Remeynes, którzy wspólnie z Solowką zadebiutowali wkrótce jako THE UKRAINIANS.

Muzyka THE UKRAINIANS to żywiołowy folk-rock łączący tradycję brytyjskiego indie-rocka, z wyrazistym punkowym zadziorem – i ukraińskiego folkloru. Teksty w języku ukraińskim pisze i wykonuje Len Liggins – Irlandczyk, zafascynowany kulturą ukraińską. Zespół korzysta z tradycyjnego zestawu rockowego – gitara-bas-perkusja – uzupełnionego akordeonem, mandoliną i skrzypcami. Na płytach sporadycznie uszlachetnia brzmienie instrumentami ludowymi – jak cymbały, lira czy bandura. THE UKRAINIANS należy do grona zespołów, które najlepiej na świecie łączą ludową inspirację z punkową ekspresją.

W latach 1991-1994 zespół wydał trzy długogrające albumy, które stały się klasyką gatunku. Po latach poszukiwań – w roku 2002 powrócił z kolejnym albumem Respublika, nawiązujacym do estetyki legendarnej sesji THE WEDDING PRESENT i zawierającym zestaw ludowych piosenek w ostrzejszych niż zazwyczaj, punkowych aranżacjach oraz covery legendy punk- rocka SEX PISTOLS. THE UKRAINIANS znakomicie radzą sobie z adaptacją evergreenów – wcześniej zespół miał na koncie znakomite przeróbki hitów THE SMITH i VELVET UNDERGROUND oraz – co najmniej intrygujące – z repertuaru KRAFTWERK, PRINCE’a i TORNADOS.

W lipcu 2007 ukazała się kolejna w dyskografii płyta zespołu Live in Czeremcha z zapisem niezwykłego koncertu na festiwalu „Z wiejskiego podwórza – Czeremcha 2005”.

Rok 2009 THE UKRAINIANS przywitał nową płytą pt. “Diaspora” z autorskim repertuarem, nawiązującym do pierwszego, najbardziej twórczego okresu działalności. Płyta zbiera znakomite recenzje!

Zespół koncertował w całej Europie – od zachodnich wybrzeży Hiszpanii po Charków we wschodniej Ukrainie, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1993 r. na zaproszenie Ministerstwa Kultury Ukrainy wystąpił w Kijowie dla 75.000 widzów na koncercie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Zespół angażuje się w akcje charytatywne – płyta Radioactivity powstała celem wspomożenia funduszu ofiar katastrofy w Czarnobylu.

W dniach 28-30 maja br zespół The Ukrainians podczas trasy w Polsce zagra we Wrocławiu, Warszawie i Białymstoku koncerty promujące ich najnowszą płytę – wydaną w Polsce przez KOKA Records. Do składu – po okresie sporadycznej, studyjnej współpracy – wrócił jego formalny lider Peter Solowka.

Aktualny skład zespołu:
Peter Solowka – gitara, śpiew; Len Liggins – skrzypce, wokal; Michael L.B. West – gitara; Paul Weatherhead – mandolina; Stepan Tymruk – akordeon; David Carmichael – gitara basowa; Woody – perkusja.

Kiedy i gdzie:
2009-05-28 godz. 20.00
Klub Muzyczny Łykend, Podwale 37/38

Bilety:
40 zł – przedsprzedaż,
50 zł – w dniu koncertu
rezerwacje biletów: [email protected]

Źródło: materiały organizatora, materiały własne