Ten Years After – legenda rocka w strefie WZ

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Ten Years After wystąpią w strefie wz
Ten Years After wystąpią w strefie wz

Ten Years After – brytyjski zespół blues-rockowy. Pod wodzą śpiewającego gitarzysty Alvina Lee był gwiazdą improwizowanego blues-rocka z elementami jazzu na przełomie lat 60. i 70. Z tamtego okresu pochodzą takie przeboje jak „Love Like A Man”, czy „I’m Going Home”. Wówczas brytyjski kwartet błyszczał na największych festiwalach – Woodstocku, na Wyspie Wight, The Miami Pop Festival czy The Newport Jazz Festival. Koncerty zespołu były rodzajem spektaklu transu, gdzie blues i rock szły w parze z teatrem muzycznej wirtuozerii, wpisującej się trwale w muzyczny obraz epoki „dzieci-kwiatów”.

Zespół został założony w 1967 roku w składzie: Alvin Lee, Chick Churchill, Leo Lyons i Ric Lee. Niedługo po tym dostał zaproszenie, by grać na Windsor Jazz Festival, co zaowocowało kontraktem z Dream – pochodną wytwórni Decca Records.

Po odbyciu tournée w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych, grupa wydała drugi album Undead, który zawierał niezapomniane I’m Going Home. W 1969 pojawili się na Newport Jazz Festival, pierwszym festiwalu, na który zostały zaproszone zespoły rockowe. W sierpniu Ten Years After wystąpiło w przełomowym dla siebie Festiwalu Woodstock, prezentując prawie dziesięciominutową interpretację I’m Going Home, która była kluczową w później wydanym filmie i ścieżce dźwiękowej.

W 1970 Ten Years After wydał „Love Like a Man”, swój pierwszy singiel w Wielkiej Brytanii. W 1971 zespół wydał album „A Space In Time”, zawierający ich największy przebój, „I’d Love To Change The World” (Chciałbym zmienić świat), który stał się równocześnie hymnem hippisów protestujących przeciwko wojnie w Wietnamie i kapitalizmowi. Był to okres rozkwitu dla zespołu.

Druga połowa 1973 roku przyniosła wiele pomniejszych projektów i kłótnie w zespole. Grupa w 1974 r. wydała album „Positive Vibrations”. Po ostatniej (28.) trasie koncertowej w USA zespół rozpadł się.

Ten Years After zjednoczył się ponownie w 1983 r., odbywając trasę koncertową w Wielkiej Brytanii, grając kilka koncertów w USA w 1988 r. i wydając jeden album „About Time” (1989). Grał muzykę inspirowaną klasycznym rock’n’rollem, bluesem i jazzem. Profil artystyczny i repertuar zawdzięczał głównie swemu liderowi, A. Lee, kompozytorowi, wokaliście i instrumentaliście, nazywanemu często najszybszym leworęcznym gitarzystą świata.

Obecnie zespół działa i koncertuje, ale bez najważniejszego członka, Alvina Lee. Jego miejsce zajął gitarzysta i wokalista – Joe Gooch, który gra od 2002 roku. Artysta ten tchnął nowe życie w zespół, pomagając wytyczać nowe kierunki.

Po zmianach zespół swój pierwszy studyjny album „Ten Years After… Now” wydał w kwietniu 2004 w Europie i w lipcu 2005 w USA i Kanadzie przez wytwórnię „Fuel 2000”. W całym 2004 roku zespół zagrał tournée w Niemczech, Belgii, Holandii, Włoszech, Szwajcarii, Skandynawii, Francji, Czechach i Kanadzie. W 2005 ponownie powraca z koncertami w Europie, a w 2006 koncertuje w USA i Kanadzie, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Singapurze, Dubaju i wielu innych krajach.

W sierpniu 2005 ukazała się podwójna płyta „Roadworks”. Grupa w trasie po Europie i USA spędziła kilka miesięcy, ale udało się znaleźć czas, aby nagrać nowy materiał. W listopadzie 2008 ukazał się najnowszy album studyjny „Evolution”. Długo oczekiwane DVD jest nadal w przygotowaniu i zostanie wydane na początku 2009 roku.

Kiedy i gdzie
2009-10-09 godz.20.00 klub WZ, pl. Wolności 7

bilety:
70 zł – przedsprzedaż,
85 zł – w dniu koncertu

Źródło: Materiały organizatora