Lura – gwiazda World Music z wysp zielonego przylądka wystąpi w studiu Polskiego Radia Wrocław

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Lura - gwiazda z wysp zielonego przylądka rozpocznie Ethno Jazz Festival 2009
Lura - gwiazda z wysp zielonego przylądka rozpocznie Ethno Jazz Festival 2009
Już 20 września koncertem Lury -charyzmatycznej gwiazdy World Music pochodzącej z Wysp Zielonego Przylądka, rozpocznie się kolejna edycja Ethno Jazz Festival (2009).

Lura uzyskała światowy rozgłos w 2004 roku po wydaniu albumu Di Korpu Ku Alma. Od razu wielu krytyków okrzyknęło ja następczynią największej afrykańskiej divy – Cesarii Evory.

Tak samo jak Wielka Cesaria, Lura pochodzi również z maleńkiego archipelagu u zachodniego wybrzeża Afryki któy zwie się Wyspami Zielonego Przylądka. Cesaria Evora wraz Lurą występowały razem niejednokrotnie (m.in. w słynnej paryskiej sali Olympia), a Cesaria uważa ją za najbardziej utalentowaną młodą artystkę. Lura nie tylko z dumą mówi o swoich kabowerdyjskich korzeniach, ale też twórczo powraca do muzycznych tradycji swego kraju.

Lura (oh naia)

Muzyka Lury łączy generacje – udało jej się zdobyć sympatię zarówno młodych jak i starszych pokoleń słuchaczy. Artystka ma na swoim koncie już 5 płyt. Współpracowała ze znanymi afrykańskimi artystami, m.in.: Bonga (Mulemba Xangola), Tito Paris, Paulo Flores, Tcheka oraz Paulinho Vieira.

Na swym albumie “M’bem di Fora” (Przybywam z daleka) Lura czerpie garściami z tradycji prezentując wszystko co najlepsze w muzyce wysp. Producentem płyty jest Nando Andrade (producent ostatniej płyty Cesari Evory – Rogamar), a do współpracy Lura zaprosiła wybitnych muzyków – zaowocowało to wyjątkowym, niemal doskonałym albumem.

Podobnie jak w muzyce Cesarii Evory nie brak tu tradycyjnych kabowerdyjskich gatunków – morna, coladera – tego wyjątkowego wyspiarskiego bluesa, ale Lura sięga jeszcze po batuku – bardzo dynamiczny styl pochodzący z Santiago.

Kiedy i gdzie:
20.09.09 godz.20.00 Sala Koncertowa Polskiego Radia Wrocław,
ul. Karkonoska 10

bilety:
I miejsca – 100 zł
II miejsca – 80 zł
III miejsca – 60 zł

Źródło: Materiały Organizatora / funpr