Kalejdoskop kultur na Wyspie Słodowej

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

kalejdoskop kultur plakatJuż 21 czerwca będziemy mieli wyjątkową okazję do zobaczenia na jednej scenie artystów reprezentujących tak odrębne kulturowo mniejszości: niemiecką, ukraińską, grecką, romską, łemkowską, żydowską, karaimską oraz bułgarską. Na uczestników festiwalu czeka wiele atrakcji. Organizatorzy zapowiadają m.in. możliwość spróbowania swoich sił w strzelaniu z oryginalnego tatarskiego łuku, będą też liczne degustacje potraw kuchni tatarskiej i bułgarskiej oraz wykonania własnoręcznie łemkowskiej biżuterii.

W programie wieczornym zaprezentują się ČAČI VORBA, BENTE KAHAN oraz długo oczekiwany we Wrocławiu ukraiński muzyczny „towar eksportowy” łączący folk, ska, punk i reggae jakim są energetyczne HAYDAMAKY.

Jednocześnie zapraszamy do obejrzenia dwóch wystaw prezentowanych w ramach festiwalu:

Kalejdoskop Kultur – wystawa poświęcona mniejszościom narodowym i etnicznym Wrocławia oraz ich współpracy (07 – 14 czerwca 2009, ul. Oławska).

Zagubiony porządek. Człowiek i jego tożsamość wobec zmian krajobrazu kulturowego – szczególna wystawa pokazując na starych fotografiach i pocztówkach mozaikę kulturową dawnej i obecnej Polski (21 czerwca, Wyspa Słodowa).

KONCERT: Wrocław, Wyspa Słodowa, 21.06.2009 r.

Program
14.00 – PARADA
15.00. – 17.00

DIE HEIMATSÄNGER chór niemiecki
BANDURA zespół ukraiński
DOSTŁAR zespół karaimski
ŁASTIWOCZKA zespół łemkowski
PERISTERI zespół grecki

17.00 – 19.30
ROMANI BACHT zespół romski
LENSZCZOK zespół niemiecki
DUMKA zespół ukraiński
TERRA WIME feat. BALKAN FOLK ACOUSTIC zespół bałkański

PROGRAM WIECZORNY:
godz. 19.35 ČAČI VORBA – muzyka romska – Polska

ČAČI VORBA to grupa muzyków z Lublina i Wrocławia, którzy współpracują razem od 2004 r. W swojej twórczości wzorują się na zawodowych cygańskich muzykantach, inspiruje ich muzyka Karpat i Bałkanów. Twórczość zespołu ČAČI VORBA stanowi wypadkową różnych doświadczeń poszczególnych muzyków. W 2006 r. zespół ČAČI VORBA został laureatem konkursów IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja”.

godz. 20.30 BENTE KAHAN – muzyka klezmerska

Norwesko-żydowska piosenkarka i aktorka, od kilku lat związana z Wrocławiem. Jest obecnie jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie. Wystąpi z towarzyszeniem swoich przyjaciół wykonujących muzykę klezmerską w Niemczech.

godz. 21.00 HAYDAMAKY – muzyka ukraińska – Ukraina

Haydamaky rozpoczęli swoją karierę w 1991 roku w Kijowie. W swojej muzyce łączą styl reggae, punk i ska z elementami ukraińskiego folku: muzyką z regionów Polesia, Bukowiny i Zakarpacia. HAYDAMAKY mają na swoim koncie trzy płyty, a także wspólny album z grupą Voo Voo. Pierwszy album – “Haydamaky” wywołał spore zamieszanie na rodzimym rynku muzycznym – zagrał na niej jeden z najbardziej znanych ukraińskich kobzarzy – Taras Kompanichenko. Unikalnego charakteru płycie nadały również elementy folklorystyczne z różnych kultur. Płyta “Haydamaky” została okrzyknięta najciekawszym projektem muzycznym na Ukrainie 2001 roku

Rezerwacja miejsc na warsztatach – Katarzyna Zaremba, [email protected]

KALEJDOSKOP KULTUR jest realizowany w ramach obchodów Święta Wrocławia, a organizatorami drugiej edycji są: Miasto Wrocław, KALEJDOSKOP KULTUR – Porozumienie przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego, Centrum Kultury AGORA oraz Związek Ukraińców w Polsce.

Bilety
Wstęp na wszystkie koncerty oraz udział w warsztatach jest bezpłatny.

Źródło: Materiały organizatora / CK AGORA. kalejdoskopkultur.pl