Energia Dźwięku 4

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

energia dzwieku 4 /materialy organizatoraJuż za miesiąc, 21 i 22 marca odbędzie się czwarta edycja “Energii Dźwięku”. Jak za każdym razem rozbrzmiewać będą dźwięki z pogranicza awangardy, eksperymentalnej elektroniki, neo-folku czy psychodelii. Zaproszeni artyści po raz kolejny zaserwują nam nieznający stylistycznych granic, wysokiej jakości wyrafinowany w smaku koktajl z dźwięków.

“GDYBY STRAWIŃSKI MIAŁ ROCKOWY ZESPOŁ BRZMIAŁBY JAK:”
UNIVERS ZERO

Zespół powstał na drodze ewolucji belgijskiej formacji NECROMICON, której liderzy – Daniel DENIS i Claude DERON zmienili nazwę na UNIVERS ZERO w 1974 roku. Nazwa grupy powstała pod wpływem noweli belgijskiego pisarza Jacquesa STERNBERGA. Do dnia dzisiejszego liderem a także pomysłodawcą większości kompozycji jest wirtuoz perkusji a także charyzmatyczny kompozytor – Daniel DENIS. W 1977 roku zespól przystąpił do nieformalnej organizacji awangardy rockowej – ROCK IN OPPOSITION. UNIVERS ZERO zmieniając swój skład muzyczny istniało do 1987 roku. Zawsze w jego składzie znajdowali się niezwykli muzycy. W 1997 roku niespodziewanie dla wszystkich fanów zespół pojawił się nagle na festiwalu FIMAV w Kanadzie 1997 roku. Jak zawsze pod wodza Daniela DENIS. Ten zaskakujący koncert zaowocował powróceniem do regularnej działalności. W ciągu swojego istnienia nagrał kilkanaście płyt, które wszystkie przynoszą niezwykłą muzykę będącą konsekwencją obranej na początku formy, ale zarazem ciągle świeżą. Ich muzyka określana jest mianem “nowej elektrycznej muzyki kameralnej”. I rzeczywiście jest to intrygujące skojarzenie napięć awangardy rockowej z wyrafinowaniem nurtu muzyki klasycznej wykreowanej przez Igora STRAWIŃSKIEGO. Muzyka UNIVERS ZERO zabiera nas w rejony katakumbowych ciemności, ponurych i złowieszczych namiętności, zagadkowego mrocznego oczekiwania, zagrożenia. Ich druga płyta “Heresie” przez wielu uważana jest z najbardziej mroczną muzykę, jaka została stworzona i wydana. Wyrafinowana forma muzyczna wypełniona brylantowymi i szmaragdowymi rozwiązaniami nie przeszkadza zespołowi UNIVERS ZERO podniecać oraz uwodzić niezwykłą dynamiką i ekspresją awangardy rockowej. Barwa budowana jest na elektrycznie i akustycznie brzmiących instrumentach: perkusja, obój, fagot, saksofony, skrzypce, instrumenty klawiszowe, gitara basowa. Dzisiaj nadal zespołem dowodzi Daniel DENIS a z pierwszego składu pozostał charyzmatyczny Michel BERCKMANS. Ten duet uzupełniają młodsi, ale już doświadczeni w tworzeniu niezwykłej dzieł, muzycy: Kurt BUDÉ, Martin LAUWERS, Dmitiri EVERS oraz Pierre CHEVALER. UNIVERS ZERO jest bezsprzecznie nie tylko legendą współczesnej muzyki, ale także wręcz kanonem awangardy rockowej inspirującym wiele młodych zespołów. Pomimo zmian w składzie zespołu oraz ponad trzydziestoletniej twórczości każdy koncert jest wydarzeniem, który pozostaje w naszej pamięci na zawsze, tak jak Ich płyty na naszych półkach.
Henryk Palczewski

Home

GAË BOLG
Mistrzowie Psychedelic-Post-Opera-Progressive-Dancefloor-Orchestral-Industrial-Folk Music !!! Ich nowy album Petit traité de Gymnosophieto to połączenie radości i szaleństwa. Opisywany jest tak: “Magma na kwasie gra Strawińskiego w towarzystwie chóru duchów i orkiestry symfonicznej – podczas obłąkanej tanecznej ceremonii”. Teatralne, podniosłe i szalone koncerty Gae Bolg można porównać do Virgin Prunes albo nawet “Latającego Cyrku Monty Pytona” w szpitalu psychiatrycznym.
www.myspace.com/gaebolg

TRUBLION 23
Adept psychodelii i symfonicznego folku mającego swoje korzenie zarówno w
Witthüser und Westrupp jak i Whitehouse. Oryginalna mixture, w której pobrzmiewają dalekie echa: Current 93, Angels of Light, Animal Collective i Missing Fundation. Akustyczne gitary, wokal osadzony w tradycji trubadurów, dziwaczne sample, piękne melodie, psychodeliczne efekty, noise’owa przestrzeń i duża dawka poczucia humoru tworzy fascynujący koktajl, będący swoistym kopniakiem który ma wyrwać z odrętwienia pogrążoną w śnie zimowym scenę folk.
www.myspace.com/23trublion23

LISE N.
Lise N. prezentuje oryginalną muzykę zainspirowaną filmami Alexandra Jodorowsky’ego, muzyką Die Tödliche Doris i O Yuki Conjugate oraz poezją Pierre’a Reverdy. Teatralne koncerty Lise N. połączone z filmami Erik’a Damiano są mixturą impresyjnego chłodu i dziwacznego rytuału dotkniętego różdżką sci-fi. Litanie piękna, hipnotyzujący głos żeński, ulotny erotyzm, dźwięki banjo, harfy i etniczne pasaże perkusyjne, tworzą urokliwy świat pełen zaskakujących niespodzianek i mrocznych krajobrazów.
www.myspace.com/nlise

SEVEN PINES
Trudno znaleźć odpowiednie słowa aby opisać bliĽniaczy projekt leader’a Gae Bolg – Eric’a Roger’a. Z pewnością usłyszymy tu tribal-folk, muzykę progresywną, ambient i industrial a także operowe wpływy. Na potrzeby występów live zespół przybrał nazwę Seven Pines and Friends i składa się z członków Trublion 23, Gaë Bolg, jak również Lise N. i Karla Blake’a Możemy spodziewać się zatem swoistego opus magnum zagranego przez wszystkich wyżej wymienionych artystów, których usłyszymy tego wieczora we Wrocławiu w solowych odsłonach.
www.myspace.com/sevenpines

W RAMACH ENERGI DŹWIĘKU ORGANIZATORZY ZAPRASZAJĄ NA CYKL WYKŁADÓW/WARSZTATÓW:

22-24.03, ART CAFFE KALACZAKRA ul. Kuznicza 29, na wszystkie spotkania wstep wolny.

22.03, godz 16.00
“Rock in Opposition” – wykład poprowadzi Henryk Palczewski, dziennikarz, prezenter radiowy, od blisko 30 lat propagator muzycznej awangardy w naszym kraju.
Rock in Opposition (RIO) – organizacja wspierająca działalność progresywnych i awangardowych grup europejskich, założona przez brytyjski zespół Henry Cow (m.in. Chris Butler i Fred Frith). Przyczyną jej powstania były trudności z wydawaniem bezkompromisowej muzyki, którą wykonywała grupa Henry Cow. Zaprosiła ona cztery grupy z czterech europejskich krajów, które także miały podobne problemy z prezentowaniem własnej muzyki. Organizacja ta powstała formalnie 12 marca 1978 r. gdy muzycy Henry Cow zorganizowali w Londynie (New London Theatre) festiwal Rock in Opposition, na którym obok nich wystąpiły następujące europejskie grupy: Univers Zero (Belgia), Etron Fou Leloublan (Francja), Samla Mammas Manna (Szwecja), Stormy Six (Włochy).Chris Cutler w broszurze wydanej z okazji pierwszego festiwalu RIO napisał
1. Przemysł muzyczny nie może niczego stworzyć – może tylko eksploatować prawdziwe zdolności swoich ofiar.
2. Przemysł muzyczny chce utrzymać pragnienia swoich WYKONAWCÓW na możliwie najniższym poziomie, ponieważ FORMUŁY są łatwe do powielania, natomiast uczciwi muzycy mogą być trudni do kontrolowania.
3. Przemysł muzyczny podejmuje wszystkie swoje decyzje w oparciu o Profit i Prestiż… ma uszy tylko do brzęku pieniędzy, serca, które pompują krew zamordowanych.
4. Kafka pisał tylko o tym, co prawdziwe. Paranoja jest po prostu rozpoznaniem ludzkich wartości w kapitalizmie… chodzi o to, aby to zmienić!
5. Niezależność jest jedynym ważnym pierwszym krokiem, gdy Rewolucja jest drugim.
Działanośc RIO stała sie w póżniejszym czasie fundamentem muzyki, którą zwykło się określać włąsnie jako Rock In Opposition.

23.03, godz 14.00
Warsztaty obsługi programu Ableton Live prowadzenie – Radek Krzyżanowski, muzyk i producent a także współpracownik magazynu Estrada i Studio oraz portali Nowamuzyka.pl i Liveuser.pl.

Zajęcia skierowane są zarówno do muzyków i producentów, którzy zetknęli się już z tą aplikacją, jak i tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z muzyką tworzoną przy pomocy komputera. W czasie 4-godzinnych zajęć omówione zostaną zarówno ogólne zagadnienia związane z programem, jak i bardziej zaawansowane techniki producenckie.
W jakich zastosowaniach Live sprawdzi się najlepiej, kto jest jego głównym adresatem, w jakie narzędzia aplikacja została wyposażona przez producenta i jakie ma możliwości – to wszystko zostanie pokrótce wyjaśnione w ciągu pierwszych dwóch godzin. Pozostałe dwie godziny upłyną pod znakiem bardziej zaawansowanych czynności związanych z obsługą programu, ze szczególnym uwzględnieniem ergonomii pracy z Abletonem, a także podstawowych zabiegów producenckich, możliwych do zrealizowania przy jego pomocy.
W tej części będzie można się dowiedzieć jak efektywnie korzystać z narzędzi i funkcji dostępnych w programie, jakie patenty mogą okazać się pomocne w realizacji kolejnych naszych pomysłów, jak obejść pewne niedogodności czy braki aplikacji, a także o czym warto pamiętać programując kontrolery midi pod kątem ich późniejszej konfiguracji z programem. Większość omawianych punktów zostanie zobrazowana konkretnymi przykładami dźwiękowymi, a uczestnicy będą mogli obserwować wszelkie ruchy w programie na ekranie rzutnika multimedialnego.

24.03, godz 19.00
PSYCHOGEOGRAFIA TRANSU cz.3 -prowadzenie: MAREK STYCZYŃSKI :
Tematem 3. części wykładu Marka Styczyńskiego (Karpaty Magiczne, Cybertotem, ex Atman) będą transowe praktyki muzyczne kultywowane w łuku Himalajów (Nepal) i Azji Środkowej (Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan) oraz krótkie wprowadzenie do muzycznej praktyki japońskiej szkoły Komuso : fenomen shakuhachi. Marek Styczyński zaprezentuje fotografie z podróży, instrumenty, nagrania muzyczne oraz własne kompozycje ilustrujące temat spotkania.
Spotkanie w Art Cafe “Kalaczakra” jest już trzecim z cyklu Psychogeografia Transu. Podczas pierwszego spotkania (2007) autor omówił fenomen trąby Aborygenów – didjeridu oraz sytuacjonistyczną wykładnię pojęcia -psychogeografia i definicję transu. Omówiono także koncepcję tzw. śpiewolinii (songsline) oraz zjawisko fosfenów. Podczas drugiego spotkania (2008) omówiono transowe praktyki Saamów (Lapończyków) w postaci techniki śpiewu joik oraz wyjątkowy bęben stosowany do obrzędów duchowej nawigacji, a także transowe praktyki muzyczne stosowane w Bułgarii. Stałym elementem wykładów jest omawianie kultury muzycznej w aspekcie etnobotanicznym.
Autor obiecuje roboczy skrypt złożony z materiałów do wszystkich 3 spotkań i prezentację archiwum nagraniowego Karpat Magicznych w postaci płyt World Flag Records i filmu Sopatowiec Session. Wiele informacji nt. pierwszych dwóch spotkań można znaleźć na blogu Marka Styczyńskiego : plasnieciewbudyn.blogspot.com
Marek Styczyński – muzyk, leśnik, zawodowo zajmuje się ekologią Karpat, nagrał kilkanaście płyt w Polsce, USA, Niemczech, Szwajcarii oraz kilkadziesiąt wydawnictw składankowych i dokumentacyjnych, wraz z Karpatami Magicznymi odbył dwie trasy koncertowe po USA i stale koncertuje w Europie, autor felietonów muzycznych, wraz z Anną Nacher (partnerka muzyczną i żoną) jest autorem przewodników po Słowacji oraz książki “Ucho Jaka – muzyczne podróże od Katmandu do Santa Fe”. Jest także trekkerem i odbył kilka wędrówek po Himalajach, Indii, Azji Środkowej, Bałkanach, Korsyce oraz kraju Saamów za kręgiem polarnym. Mieszka w Krakowie i prowadzi blogi : worldflagrecords.blogspot.com oraz plasnieciewbudyn.blogspot.com

Kiedy i gdzie
2009-03-21 i 2009-03-22 start godz 19:00
Sala Gotycka ul. Purkyniego 1

Bilety
21.03 – 35 zl*/ 45 zł
22.03 -50zł* / 60zł
*-pierwsze 69 sztuk

UWAGA:
Liczba miejsc limitowana do 250/dzień