Dziesięciolecie pisma Rita Baum

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

trot1Pod koniec 1998 roku ukazał się pierwszy numer wrocławskiego pisma kulturalnego „Rita Baum”. Z tej okazji będziemy świętować 10-lecie ukazywania się tego nieregularnika w czterech zaprzyjaźnionych z nami miejscach: w kultowej kawiarni artystycznej Kalambur i przylegającej do niej galerii Kalaczakra oraz w Centrum Reanimacji Kultury i Galerii 23. Jeszcze nie wiemy, czy impreza będzie miała charakter wesela czy stypy, w każdym razie zapewniamy, że będzie hucznie.

19.02.2009, godz. 19.00, Kalaczakra
• DYSKUSJA O ROCZNIKACH 80. w polskiej poezji – rozmawiają: Piotr Czerniawski („Rita Baum”), Igor Stokfiszewski („Krytyka Polityczna”), Bartek Sadulski i Przemek Witkowski (autorzy mapy poetyckiej)
• FILMY O GNOZIE: wideoart Piotra bARTosa (Joga, 3:59; Cień, 1:59; Anima kontra anima, 2:53)
• GNOZA, TEKSTY/OBRAZY: Marcin Czerwiński, Michał Fostowicz
• FILMY O GNOZIE: wideoart Andrzeja Dudka-Dürera
(Cemetery, 1992 – production, direction, editing, music: A. Dudek-Dürer, camera: A. Dudek-Dürer, Kedud Jezrdna, Ponte Nossa Włochy/Italy, 7:45;
Mental Steps, 2001-2002, production, direction, editing, music: A. Dudek-Dürer, camera: A. Dudek-Dürer, Kedud Jezrdna, Tomasz Mniamek, 4:52)
• Jako bonus: CIAŁA OBCE (Biogramy paralelne) – pokaz multimedialny Przemka Witkowskiego

Kalambur: przez cały dzień emitowane będą filmy z udziałem wrocławskiej legendy – zespołu muzycznego Kormorany, zobaczyć będzie można m.in. koncert w Przepompowni, Indeksie, Dworcu Głównym, Edynburgu, Wieży Ciśnień. A ponadto:
• degustacja ciasta
• muzycy zespołu Kormorany będą podpisywać swoje najnowsze dzieło, 5-płytowy album pt. La Musica Teatrale (który ukazał się właśnie nakładem stowarzyszenia Rita Baum)
• stoisko z wydawnictwami Rity Baum (m.in. najnowszy, 13 numer czasopisma „Rita Baum” (z blokiem artykułów o gnozie, najnowszą poezją i wrocławską sceną muzyczną), numery archiwalne, pięciopłytowy box La Musica Teatrale Kormoranów, książka poetycka Konrada Góry i inne)
• a o północy, na zakończenie (lub początek) zagra weteran wrocławskiej sceny klubowej Filip Surowiak aka Filip na bosaka

WSTĘP WOLNY
20.02.2009, Galeria 23, ul. Jagiellończyka
• godz. 17.30 – wernisaż wystawy Tomasza Bohajedyna (Kraków) i Przemka Witkowskiego (Wrocław). Tomasz Bohajedyn pokaże grafiki, kolaże i rysunki zaangażowane, Przemek Witkowski – fotografie z cyklu CIAŁA OBCE (vel Biografie paralelne)
• godz. 18.00 – Agnieszka Kłos będzie czytała swoją prozę i wyemituje filmy komórkowe; dodatkowo: zdjęcia komórkowe Joanny Kłos
• godz. 19 – promocja książki Konrada Góry pt. Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem + dj. TYTUS
• godz. 20.30 – Centrum Reanimacji Kultury
koncerty, wstęp: 15 pln
• TROTTEL STEREODREAM EXPERIENCE
www.myspace.com/trottelstereodreamexperience – legenda europejskiej muzyki niezależnej po raz drugi w CRK! Koncertowy czołg prostu z Budapesztu przyjeżdża promować swój najnowszy album.
• KORMORANY – www.myspace.com/kormorany – legenda muzyki podwodnej, niezależnej, teatralnej ciągle żywa!
• WIEŻE FABRYK – www.myspace.com/wiezefabryk – cold wave from Warsaw

O wykonawcach:

Piotr bARTos
urodził się w Tarnowskich Górach w Orwellowskim roku 1984 roku. Aktualnie mieszka we Wrocławiu i tu tworzy. Studiował w szkole filmowej oraz pobierał kursy komputerowe. Kiedy zaczynał, chciał mieć zakład fotograficzny. Od tych górnolotnych ambicji uratowała go projekcja filmu Głowa do wycierania Davida Lyncha. Z niczym nieumotywowaną ufnością patrzy w przyszłość. Jego jedyną towarzyszką jest pięknie rozwijająca się nerwica. Bardzo się do niej przyzwyczaił i boji się tylko tego, że kiedyś się skończy i nie będzie z czym walczyć i nie będzie z czego brać inspiracji do sztuki. Zajmuje się fotografią i filmem eksperymentalnym. Współpracuje z okazjonalnikiem kulturalnym RITA BAUM na tle plastycznym. Jego najważniejsze osiągnięcia artystyczne to współautorstwo plastyki i fotografii w fotoprozie Tomka Tryzny pt. Taniec w skorupkach, gdzie jest nie tylko współautorem fotografii i plastycznej strony książki, ale także użyczył głównemu bohaterowi swego ciała i elementów biografii (w Tańcu znalazły się fragmenty z jego dziennika). Wystawa kolaży graficznych „TATA SLAJD” w podziemiach dworca PKP Wrocław kameralna scena Ad Spectatores, instalacja fotograficzna Siedem pór roku piotra bARTosa w operze wrocławskiej w ramach festiwalu „ERA NOWE HORYZONTY” oraz krótkie filmy eksperymentalne: „upychanie mózgu”, „Białoruś”, „przemijanie łabędzi”, „tancerki”, „w rowerowym lusterku”, „Cień Animy”, „IKON”. Jest także autorem zdjęć i współrealizatorem making-off-off-u do płyty L.U.C-a Homoxymoronomatura i średniometrażowego filmu pt. Planet L.U.C, Odpowiedzi na które nie ma pytań. W tej chwili ze względu na światowy kryzys ma zamiar zająć się wideofilmowaniem wesel.

Andrzej Dudek-Dürer
performer, artysta sztuki mediów, kompozytor i muzyk, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Wierzy w reinkarnację, jest wcieleniem Albrechta DÜRERA. Zajmuje się performance, muzyką, instalacją, wideo, grafiką, malarstwem, fotografią, rzeźbą, environment, budową instrumentów metafizycznych, działalnością metafizyczno-telepatyczną, antypoezją oraz innymi formami realizacji wypowiedzi. Od 1969 roku realizuje life performance Sztuka Butów – Sztuka Spodni – Sztuka Andrzeja DUDKA-DÜRERA (żywa rzeźba) w Miejscach w Których się Pojawia… Do roku 1978 Andrzej DUDEK-DÜRER żyje w izolacji. W 1979 roku rozpoczyna realizację projektów SZTUKI PODRÓŻY na terenie Polski, następnie Europy Zachodniej, Meksyku, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Singapuru, Korei Południowe. Japonii prezentując, performance, wystawy, instalacje, wykłady, warsztaty, video. Jest inicjatorem i koordynatorem Międzynarodowych Projektów Metafizyczno-Telepatycznych. Jego kompozycje muzyczne, zostały wydane między innymi na kasetach i płytach: METAPHYSICAL SITAR MUSIC (1983), GREGORIAN CHANCE with MARK BLOCH (1988), EQUIVALENT(1996), TRANSMUTATION (1999), INFILTRATION OF THE TIMESPACES (2000), TRANS TRIP (2001), TRANSMUTATION II (2003), użyte w autorskich realizacjach video oraz w produkcjach TVP. Prezentował swoją twórczość i prowadził zajęcia m.in. w The Art Institute w Chicago, Academy of Art College w San Francisco, Conservatorio National de Musica w Mexico City, School of Art Otago Polytechnic w Dunedin – Nowa Zelandia, The City Art Institute w Sydney, Berkeley University w Berkeley, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 2002. W 2003 prezentował performance oraz dokumentacje twórczości podczas 50 Biennale Weneckiego w ramach projektu EXTRA 50/BRAIN ACADEMY APARTMENT, w 2006 uczestniczy w wystawie XX Wiek w Fotografii Polskiej z Kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, pokazywanej w Shoto Museum of Art w Tokio i Nigata City Art Museum w Nigata w Japonii, w 2007 prezentował prace na wystawie Polska Fotografia w XX wieku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pokazywał prace i działania artystyczne na wielu wystawach, festiwalach i sympozjach w kraju i zagranicą. Dokumentacje i prace w wielu zbiorach prywatnych i publicznych m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Centro de Arte Actual w Barcelonie, Stedlijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art. w Nowym Yorku, Tate Gallery w Londynie, City Art Institute Library w Sydney, The School of the Art Institute of Chicago.

Konrad Góra
ur. 1978; poeta, wiersze publikował m.in. w „Studium”, „Ricie Baum”, „Odrze” i „Portrecie”. Kilkakrotny laureat Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka we Wrocławiu. Bohater etiudy dokumentalnej Anny Jadowskiej pt. Konrad Góra (2003). Nakładem wydawnictwa Rita Baum właśnie ukazała się jego debiutancka książka poetycka pt. Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem (Wrocław, 2008).

Agnieszka Kłos
znana jako Agniusza. Pomysłodawczyni i autorka multimedialnego projektu poświęconego tożsamości i transgresji Wrocławia „Breslau cv”. Dla „Gazety Wyborczej” przeszła kanałami powstańczymi w Warszawie i pojechała na pielgrzymkę do Lichenia. Dla więźniów rawickiego więzienia zorganizowała akcję „Książka za kraty”, dzięki której zebrała 600 nowości. Jej akty słuchaczki Radia Marii chciały wyrzucić z okna poznańskiej Galerii Zamek. Autorka pierwszych w Polsce blogów artystycznych i komercyjnych. Pomysłodawczyni i fotografka pierwszego w Polsce kalendarza dla młodych amazonek „Niejedna z jedną”. Jej debiutancka książka Całkowity koszt wszystkiego została wydana przez stowarzyszenie „Rita Baum” we Wrocławiu.

Przemysław Witkowski
urodzony 17.01.1982. Jest doktorantem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, poetą. Jego teksty publikowały m.in. „Tygodnik Powszechny”, „Odra”, „Tygiel Kultury”, „Krytyka Polityczna” i „Twórczość”. W styczniu 2009 w wydawnictwie Biuro Literackie ukazał się jego debiutancki arkusz poetycki “Lekkie czasy ciężkich chorób”.

Kiedy i gdzie:
19.02.2009 (czwartek) – Art Cafe Kalambur i Kalaczakra
20.02.2009 (piątek) – CRK i Galeria 23

Źródło: ritabaum.pl