Dżem zagra akustycznie w sali koncertowej PRW

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
DŻEM - akustycznie w sali koncertowej Polskiego Radia
DŻEM - akustycznie w sali koncertowej Polskiego Radia

Już 25 września w Sali Koncertowej Radia Wrocław zespół Dżem zaprezentuje największe swoje przeboje w wersji akustycznej.

Łatwo precyzyjnie wskazać moment, kiedy Dżem poznała Polska, znacznie trudniej powiedzieć, kiedy grupa powstała. Można z tego tytułu wymienić rok 1973 – kiedy pianista Paweł Berger, basista Beno Otręba, gitarzysta Adam Otręba i wokalista Ryszard Riedel zaczynali na Śląsku pierwsze wspólne próby. Ale równie dobrze za początek może uchodzić rok 1979 – kiedy muzycy, już z drugim gitarzystą Jerzym Styczyńskim, zaczęli odwracać proporcje między graniem standardów a utworów własnych. A następna wchodząca w rachubę data to właśnie „jarocińskie” 1980… W każdym razie Riedel i spółka od początku płynnie poruszali się między rockiem, bluesem, reggae i paroma sąsiednimi gatunkami (country, boogie, funky). Od początku stanowili główną atrakcję nie tylko Jarocina, bo również innych festiwali – np. Rawy Blues, Rocka Na Wyspie we Wrocławiu, Muzycznego Campingu w Brodnicy. Wprawdzie pierwszy singel (dziś już legendarny „Paw / Whisky”) przyszedł szybko, jednak pierwszy longplay nie chciał przyjść aż do roku 1985!

Grupa zresztą nie tylko w Polsce, bo również w Niemczech, Jugosławii, Szwajcarii i nawet Kazachstanie. I grała nie tylko z Riedlem, bo jeszcze – w okresach niedyspozycji tego artysty – z Tadeuszem Nalepą czy Martyną Jakubowicz.
W 1994 r Ryszard Riedel niestety ostatecznie przegrał prowadzony od dawna bój z narkotykowym nałogiem. Legendarnego wokalistę zastąpił Jacek Dewódzki. Aktualnie czyli od 2001 roku w Dżemie śpiewa Maciek Balcar.

A już 3 października zapraszamy do katowickiego spodka gdzie odbędzie się specjalny
urodzinowy koncert z okazji 30 – lecia zespołu (więcej info na stronach fanklubu)

Kiedy i gdzie:
2009-09-25 godz.20.00
Sala Koncertowa Polskiego Radia Wrocław,
ul. Karkonoska 10

Bilety:
– 80 zł – I miejsca (I-X),
– 60 zł – II miejsca(XI-II balkon),
– 40 zł – III miejsca (III-V balkon).

Źródło: Materiały organizatora, zdj. archiwum własne