Atak Szajby w Teatrze Polskim

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

plakat_szajba_W piątek 8 maja 2009 o godzinie 20:00 na Scenie na Świebodzkim Teatr Polski we Wrocławiu zaprasza na premierę Szajby autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Jana Klaty. Sztuka ma charakter czarnej i absurdalnej political fiction. Wiktoria, żona dożywotniego premiera Polski, Mistera Ble, żyje w melancholii i poczuciu niespełnienia. Jej mąż intensywnie zajmuje się Polską (choć ona sama, której w sztuce dano głos, zupełnie sobie tego nie życzy) i odkłamywaniem historii. Wybawieniem dla Wiktorii staje się wieść, że Kujawy opanowane zostały przez islamopodobnych terrorystów-separatystów, proklamujących stworzenie Wielkich Kujaw… Znakomite wyczucie humoru, groteski i absurdu rodem z Witkacego.

“Byli już talibowie w Klewkach, mogą być i szahidzi znad Brdy. W sztuce Szajba, utrzymanej w prekursorskiej w Polsce konwencji political fiction & comedy, województwo kujawsko-pomorskie wypowiada posłuszeństwo IV RP i walczy o Wielkie Kujawy. Współczesna Polska to azyl ekstremistów wszelkiej maści. Styl Szajby wziął się ze skeczy Monty Pythona i kreskówki South Park. Dzielnie trzyma się również rodzimej tradycji Teatrzyku Zielona Gęś […]. To teatralny anarchizm w stanie czystym, królestwo nonsensownych bon motów, melanż pozornie nieprzystających do siebie elementów. Drwina z podejrzanych od zawsze wartości, zawłaszczanie realnych postaci z mediów, rozpoznawalne aluzje do niestety wciąż czynnych polityków. Sikorska zderza klisze medialne, stereotypy narodowe, kiksy językowe”.
Łukasz Drewniak, “Dziennik” – “Kultura”

Dzień przed premierą, 7 maja 2009 o godz. 18:00, w klubie Ośrodek w ramach Strefy teatru zaplanowane jest spotkanie z autorką sztuki Małgorzatą Sikorską-Miszczuk. Marzena Sadocha, redaktorka “Notatnika Teatralnego”, zapyta o tajniki warsztatu dramatopisarskiego i wraz z Państwem pozna pracę od kuchni nad najnowszą premierą w Teatrze Polskim, którą będzie można zobaczyć dzień później.

W ramach promocji spektaklu w piątek 8 maja 2009 około godziny 18:30 Teatr Polski we Wrocławiu planuje wspólnie z chórem młodzieżowym Filharmonii Wrocławskiej przygotować kilkuminutowy występ pod pomnikiem Fredry, na wrocławskim Rynku. Chór wyśpiewa hymn państwa Kujawy i przejdzie ulicą Świdnicką w stronę Sceny na Świebodzkim, gdzie śpiewem przywita widzów.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk
SZAJBA

Sztukę tę napisałam w amoku, będąc złożona Mocą Twórczą. Sztuka to wesoła a pogodna, prawie ludowa, pod sercem wynoszona i wylulana, nad podziw dorodna, na nasze szczęście powstała.
Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Premiera – 8 maja 2009, Scena na Świebodzkim

reżyseria i opracowanie muzyczne – JAN KLATA
scenografia – MIREK KACZMAREK
kostiumy – MIREK KACZMAREK, MAŁGORZATA MATERA
reżyseria światła – JUSTYNA ŁAGOWSKA
ruch sceniczny – MAĆKO PRUSAK
koordynator projektu – HANNA FRANKOWSKA

OBSADA
ANNA ILCZUK
KINGA PREIS
MARCIN CZARNIK
MARIAN CZERSKI
MIROSŁAW HANISZEWSKI
RAFAŁ KRONENBERGER
MICHAŁ MAJNICZ
EDWIN PETRYKAT
BARTOSZ PORCZYK
WOJCIECH ZIEMIAŃSKI

inspicjent i sufler – IWONA RÓLCZYŃSKA