Kilka dni temu na przystankach komunikacji miejskiej ekipy rozpoczęły umieszczać specjalne tabliczki z tzw. kodami 2D. Kody te w połączeniu ze specjalną aplikacją umożliwią pasażerom pobranie zawsze aktualnego rozkładu jazdy autobusów i tramwajów.
Dzięki kodom uzyskamy szybki dostęp do zawsze aktualnych rozkładów jazdy dla danego przystanku.
Aby uzyskać rozkład jazdy, trzeba skorzystać ze specjalnego programu -w przypadku nowszych modeli telefonów zazwyczaj jest on dostarczany wraz z telefonem. Jeśli go nie ma (lub mamy nieco starszą komórkę) zawsze możemy za darmo pobrać program z internetu i zainstalować (tak jak to się robi w przypadku pobierania nowych dzwonków czy gier).
Darmową aplikację FOTOKODY otrzymamy wysyłając SMS o treści fotokody na bezpłatny numer: 8085.
Czym więc jest ten kod 2D?
Kod 2D jest następcą doskonale nam znanego kodu kreskowego. Ponieważ kod jest dwuwymiarowy (dane są zapisane zarówno w poziomie (tak jak w przypadku kodu paskowego) oraz dodatkowo w pionie) na tym samym obszarze można zamieścić znacznie więcej informacji. Oprócz zwykłych informacji tekstowych, format kodu pozwala też zapisanie poleceń dla czytnika (tu telefonu), by odwiedził stronę internetową, wysłał smsa czy też dodał wpis do notatnika lub spisu telefonów. -Obawiających się o bezpieczeństwo śpieszę uspokoić -ostateczną decyzję o wykonaniu akcji w kodzie podejmuje użytkownik.
Zeskanowanie (lub sfotografowanie) takiego kodu wyręcza użytkownika komórki we wprowadzaniu długich i skomplikowanych adresów internetowych lub kontaktów do pamięci telefonu.
Na wrocławskich przystankach pojawią się kody w dwóch najpopularniejszych standardach zapisu kodów:
-kod QR -wspomniany wcześniej kod odczytywany przez większość preinstalowanych w komórkach programów .
-fotokod -standard promowany przez operatorów sieci komórkowych.
Co oferują kody 2D na przystankach
Dotychczas rozkłady jazdy wymagały od internautów wybrania:
* rodzaju pojazdów komunikacji (tramwaj/autobus),
* rodzaju linii (normalne/szczytowe/przyspieszone/pospieszne/podmiejskie/ zastępcze/nocne),
* numeru linii (ponad 70),
* trasy (kierunku),
* typu dnia (powszednie/sobota/niedziela itp.),
* aktualnej godziny
i dopiero wówczas można było uzyskać informację o godzinie najbliższego odjazdu.
Taki sposób dotarcia do informacji jest bardzo uciążliwy -teraz się to zmieni!
Niewiele prostsze jest czytanie rozkładów jazdy na przystanku, mimo że nie musimy już wybierać pojazdu i trasy. Nadal jednak trzeba wiedzieć, która jest godzina, a jeśli w danym kierunku można pojechać kilkoma liniami, musimy sprawdzić każdy rozkład oddzielnie.
Kod 2D prowadzi do strony, która podaje w jednym miejscu informacje o najbliższych odjazdach (ok. 30 min) z danego przystanku pojazdu każdej z obsługujących go linii.
Dodatkowo odjazdy posortowane są według kierunków i nie trzeba się głowić, według jakiego rozkładu (powszedniego, wakacyjnego czy świątecznego) jeżdżą autobusy czy tramwaje w danym dniu.
Akcja umieszczania tabliczek z kodami potrwa do końca lipca.
Inne aplikacje służące do odczytywania kodów 2D można znaleźć pod nastepującym adresem
qrme.co.uk
Źródło: materiały prasowe, wroclaw.pl